nagłówek

O mnie

Nazywam się Alicja Maria Chlasta.
Jestem założycielką Ośrodka Rozwoju Osobistego Alcha.
Ukończyłam Wydział Teologii na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie oraz Instytut Wyższej Kultury Religijnej przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Kilka lat pracowałam jako wolontariuszka w  Telefonie Zaufania, gdzie uczestniczyłam w wielu szkoleniach dotyczących problemów społeczno-psychologicznych.
W tym czasie ukończyłam również kurs „Kontakt w sytuacji pomagania” w Laboratorium Psychoedukacji
w Warszawie.
Kilka lat temu przeszłam szkolenie dla liderów lokalnych w ramach projektu: Żyć świadomie-Umierać po ludzku.
Jestem również certyfikowaną liderką jogi śmiechu.

Kocham śpiewokrzyk, Suwalszczyznę, kino, piesze wędrówki.
Pasjonuje mnie psychologia, duchowość, rozwój, głęboka ekologia, ochrona ziemi.
Sporo czytam, fotografuję. Jestem laureatką kilku konkursów fotograficznych.

Praktykuję medytację zen.

Alcha Ośrodek Rozwoju Osobistego założyłam w 2004 roku.

Mottem ośrodka jest – ZNAJDŹ SWOJĄ DROGĘ.

W ośrodku zajmujemy się, szeroko pojętym poszukiwaniem jakości  i głębi w życiu. Dzięki osobom współpracującym, wieloletniej pracy i doświadczeniu jesteśmy w czołówce takich miejsc w Polsce.

Propagujemy życie w zgodzie ze swoim wewnętrznym rytmem. W ośrodku Alcha, od samego początku jego istnienia próbujemy znaleźć sposób, na dotarcie do tego podstawowego doświadczenia, w każdym z nas, które sprawia, że odnajdujemy drogę do siebie, do swojego ciała, serca, do tego kim naprawdę jesteśmy. Zdajemy sobie sprawę, że życie we współczesnym świecie jest trudne głównie ze względu na pośpiech, do którego zewsząd jesteśmy namawiani, a który sprawia, że coraz rzadziej mamy okazję doświadczyć siebie i innych, tutaj i teraz.

Zajęcia w naszym ośrodku stanowią zaproszenie do tego, aby wyrwać się z wiru codziennej gonitwy i zatrzymać się choćby na chwilę.

Pierre Hadot w Filozofii jako ćwiczeniu duchowym pisze:
„W starożytności filozofia była ćwiczeniem każdej chwili. Zachęcała do skupienia się na każdym momencie życia, do uświadomienia sobie nieskończonej wartości każdej chwili bieżącej, gdy ją przenieść w wymiar kosmosu. Podczas gdy człowiek pospolity utracił kontakt ze światem i postrzega świat nie jako świat, lecz jako środek służący do zaspokojenia jego pragnień, duchowi mędrca wciąż towarzyszy Całość”.

Zapraszamy, za przykładem mędrca, do wspólnej próby uchwycenia tej Całości oraz siebie w jej kontekście.

W ośrodku organizujemy warsztaty, spotkania i kursy o różnej tematyce. Są to warsztaty jogi, warsztaty psychoterapeutyczne, nasz ukochany projekt – cykl warsztatów kulinarnych – Alcha gotuje , spotkania ze sztuką – Artystycznie z Alchą, medytacje, obozy wyjazdowe, wakacyjne….

Siedziba Ośrodka znajduje się na warszawskiej Starówce, ale warsztaty odbywają się również w innych miejscach w Warszawie. Organizujemy również wiele spotkań wyjazdowych w Kazimierzu Dolnym, na Suwalszczyźnie, w Pokamedulskim klasztorze nad Wigrami, w okolicach Janowa Podlaskiego.