nagłówek

Ikona – okno do Boga

warsztat tworzenia ikon

Termin: 20 -22 marca 2015
Miejsce: Pokamedulski Klasztor nad Wigrami
Prowadząca: Olga Wielogórska

Ikona (gr. εἰκών, eikón oznaczające obraz) – obraz sakralny, powstały w kręgu kultury bizantyńskiej wyobrażający postacie świętych, sceny z ich życia, sceny biblijne lub liturgiczno-symboliczne. Charakterystyczna dla chrześcijańskich Kościołów wschodnich, w tym prawosławnego i greckokatolickiego.

O ikonie często mówi się jako o miejscu obecności Boga i nośniku jego łaski. Ktoś kiedyś poetycko określił ją jako: „okno do Boga”. Maluje się ją w określonym kanonie zarówno technicznym (według starych receptur) jak i wizualnym.

Nasze ikony powstaną w miejscu szczególnym, w Pokamedulski klasztorze nad Wigrami. Miejscu przesiąkniętym pięknem, duchowością i namacalną obecnością Kamedułów, którzy kiedyś tutaj żyli, modlili się i umierali. W miejscu, w którym 1998 roku podczas swojej pielgrzymki do Polski odpoczywał Jan Paweł II. To miejsce z całą pewnością poprowadzi rękę twórcy.
Ikona

Praca nad ikoną
Do pracy proponujemy wybrać jedną z zaproponowanych przez nas ikon, tę która przemówi najbardziej. Do czasu warsztatu dobrze jest ją sobie „oswajać. Wracać do niej, oglądać ją, medytować. Pierwszą ikonę (zwłaszcza drobne twarze, czy mocno udrapowane szaty) bardzo trudno jest napisać, dlatego chcąc ułatwić i tak trudne zadanie wybraliśmy dla Państwa parę propozycji. Proszę wybrać jedną z nich. Jeśli jednak ktoś ma swoją ulubioną ikonę, konieczny jest jak najszybszy kontakt z organizatorem oraz przesłanie zdjęcia tej ikony do nas, abyśmy również mogli ją sobie „oswoić”.

Na warsztatach każdy otrzyma gotową zagruntowaną deskę do pracy nad ikoną. Samo przygotowanie podłoża zajmuje minimum 2-3 dni, dlatego będą one już przygotowane. Podczas warsztatu każdy uczestnik będzie mógł zagruntować kolejną deskę na kolejną ikonę, którą zabierze z sobą do domu.

Każdy otrzyma pisemne wskazówki dotyczące etapów pracy nad ikoną.

Osoba prowadząca:  Olga Wielogórska

10922709_783917868353894_3312457649418985218_nOlga Wielogórska 37 lat temu urodziła się w Sejnach na Suwalszczyźnie, w miejscu, gdzie spotykają się kultury, religie, narody.

Jest mamą pięknej nastolatki, Mai.

Ikony maluje od 17 roku życia. Jej nauczycielką była osoba zajmująca się pisaniem ikon obrządku prawosławnego. Sama przez te dwadzieścia lat rozwijała swoje umiejętności i starała się je przekazać dalej, choć mówi, że podstawą sukcesu każdego młodego adepta jest własna praca – droga.

Przebyte nauki:
– Liceum Ogólnokształcące o profilu Ekologicznym w Suwałkach.
– w 1999 roku ukończyła Małopolski Uniwersytet Ludowy we Wzdowie jako instruktor rękodzieła ludowego.
– W 2006 roku ukończyła studia dzienne magisterskie na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie Grafikę warsztatową w pracowni Prof. Andrzeja Pietscha. Po studiach pracowała przez dwa lata w Katedrze Grafiki w Cieszynie, gdzie prowadziła zajęcia.

Od ośmiu lat żyje i tworzy na Suwalszczyźnie. Rzeźbi w kamieniu polnym, tworzy ilustracje do książek, malowała Wioski Bajek, projektuje i wykonuje statuetki , prowadzi warsztaty, uczestniczy w wystawach zbiorowych i indywidualnych. Jej prace są w Niemczech, na Litwie, Białorusi. Ponadto zdobywa nowe umiejętności nie tylko jako artysta lecz także jako animator społeczno – kulturalny.

Będąc wolnym strzelcem, poszukuje swego miejsca na ziemi.

Czas pracy warsztatów:

Pierwszy dzień:
12.00 – 14.00 rejestracja,
14.00 – początek pracy, etap pracy nad ikoną z możliwością przerw, w zależności indywidualnych potrzeb uczestników,

Dzień drugi:
10.00 – 13.00 – praca nad ikoną,
13.00 – 15.00 – przerwa obiadowa,
15.00 – 20.00 – drugi etap pracy nad ikoną z możliwością przerw, w zależności indywidualnych potrzeb uczestników,

Trzeci dzień:
10.00 – 13.00/14.00 – praca nad ikoną, zakończenie warsztatu.

Cena:

680 złotych koszt warsztatu
+
170 złotych – pobyt w pokoju dwuosobowym, koszt dwóch noclegów ze śniadaniami, płatne w recepcji.
340 złotych – pobyt w pokoju jednoosobowym, koszt dwóch noclegów ze śniadaniami, płatne w recepcji.

Osoby z Suwałk i okolic mogą oczywiście skorzystać z opcji bez noclegów i wyżywienia.

Jak zauważyliście Państwo, obiady i kolacje nie są wliczone w cenę. Na terenie ośrodka znajduje się restauracja i wydaje się nam, że lepszym rozwiązaniem będzie, jeśli menu pozostawimy do Państwa indywidualnego wyboru. Cena obiadu kształtuje się w granicach 35 złotych, kolacji 25 – 30 złotych, w zależności od wybranego menu. Kolacje można oczywiście przygotować sobie we własnym zakresie.

Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest zgłoszenie mailowe lub telefoniczne potwierdzone wpłatą zaliczki w wysokości 200 złotych.

Wpłatę prosimy kierować na konto ośrodka z dopiskiem: „Ikona”.

Alicja Chlasta
Deutsche Bank
05 1910 1048 2944 2902 8705 0001

Pozostałą kwotę należy zapłacić w dniu rozpoczęcia, u organizatorki obozu, Alicji Chlasta lub przelewem na konto.
Przyjmujemy tylko zgłoszenia potwierdzone wpłatą.
W przypadku jej braku w ciągu 7 dni od daty dokonania rezerwacji miejsce zostanie anulowane.

Swoje uczestnictwo wraz z wpłatą można wycofać do 2 tygodni przed zajęciami.
Po tym terminie wpłata przepada bez możliwości przeniesienia jej na inny termin.

Miejsce:

Klasztor Pokamedulski nad Wigrami jest miejscem magicznym, malowniczo położonym na półwyspie daleko wychodzącym w północną część jeziora Wigry, wpisanego do rejestru najcenniejszych ekosystemów wodnych świata przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN). Położenie klasztoru w samym centrum Wigierskiego Parku Narodowego i w bliskiej odległości od Puszczy Augustowskiej, największego zwartego kompleksu leśnego na Niżu Europejskim, sprawia iż jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych krajobrazowo miejsc w Polsce.
W 1999 rok odpoczywał tutaj Ojciec Święty – Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki.

Klasztor z każdej strony otoczony jest przez jezioro Wigry. W kontakcie z naturą, niebiem, duchem Kamedułów oraz sobą samym podczas kilku dni spędzonych na warsztacie mamy szansę na spotkanie wyjątkowej ciszy i odpoczynek od pędzącego rytmu dnia.


Suwalszczyzna, Pokamedulski Klasztor w Wigrach.

[zdjęcia: Jan Czerniecki]

Dojazd:

autobus PKS:
Warszawa Zachodnia – Suwałki
13:20 – 19:00
15:30 – 21:05
18:05 – 23:40

autobus Żak Express: – rozkład jazdy

Dla osób, które przyjadą do Suwałk autobusem, zapewnimy transport do ośrodka.

samochód: z Suwałk drogą na Sejny. Po przejechaniu około 12 kilometrów należy skręcić w prawo w drogę na Wigry.
Szczegółowy dojazd otrzymacie Państwo na maila.

Ikony do pracy podczas warsztatu:

_bp9 0_600_splendor.9 01 Jesus Christ Pantocrator_full 401px-Vladimirskaya 734712_BALKANY170610HP87_34 6419124-reprezentacja-twarz-jezusa-chrystusa-na-drewnianych-ikone-z-pozlotnictwo Der-Erzengel-Gabriel-Uschakow-Ssemjon-Fedorowitsch g icons_02_lg ikona-102470 imagesh JanChrzcicielP8260090P8260097P8260159wladimirska_klein_farb