nagłówek

Zachowaj młodość z ajurwedą

Termin: 8 – 11 listopada 2013
Miejsce: Kazimierz Dolny
Prowadzący: Elżbieta Żuk – Widmańska, Alicja Chlasta
Grupa: maksymalnie 9 osób

Bez względu na to, ile masz lat zawsze można zrobić coś, aby czuć się młodszym, szczęśliwszym i zdrowszym.

Ajurwedyjska unikalna koncepcja zdrowia istniejąca kilka tysięcy lat, postrzega człowieka
jako nierozerwalne połączenie ciała, umysłu i duszy. Ogromna wiedza i głębia filozofii ajurwedyjskiej ma bardzo dużo do zaoferowania każdemu, kto poszukuje zdrowia doskonałego.

W trakcie warsztatu przedstawimy ajurwedyjski sposób życia zawierający proste zasady
i praktyki, pozwalające aby szczęście zagościło w naszym życiu. Ajurweda pomaga ludziom
w dzisiejszych zabieganych czasach, prowadzić życie zgodnie z naturą i łagodnie przejść przez zakręty losu. Ajurwedyjski styl życia może być praktykowany wszędzie i przez każdego, kobiety, mężczyzn, dzieci i osoby starsze. Na każdym etapie życia i momencie dnia.

Jeśli czujesz, że żyjesz w ciągłym pospiechu, stresie i napięciu, odczuwasz spadek energii i zmęczenie warto to zmienić.

W programie:
– podstawowe zasady ajurwedy,
– ajurwedyjski plan dnia,
– dowiesz się, jak odżywiać się według zasad ajurwedy aby osiągnąć optymalne zdrowie i poziom energii, czyli co, gdzie i kiedy jeść,
– „Bądź piękna jak Maharani” czyli ajurwedyjska kuracja odmładzająca,
– warsztat masażu głowy, twarzy i ciała,
– warsztaty kulinarne,
– Jivananda – bardzo lubiane, łatwe i skuteczne ćwiczenia ajurwedyjskie,
– medytacja w stylu zen,
– sauna.

Bądź piękna jak Maharani
Zastanów się przez chwilę, ile naprawdę pięknych osób spotkałaś w swoim życiu. Kiedy myślimy o pięknie z ajurwedyjskiego punktu widzenia nie mamy na myśli komercyjnego ideału piękna. W ajurwedzie piękno zewnętrzne i piękno wewnętrzne są ze sobą nierozerwalnie związane. Maya Tawari pięknie powiedziała: ,,Aspekty piękna są jak waga – na jednej szali jest piękno zewnętrzne, na drugiej piękno wewnętrzne, a to co utrzymuje je w równowadze to dojrzałość. I to jest piękno w całej krasie”. Celem warsztatu jest przedstawienie spojrzenia na piękno wzbogaconego ajurwedyjską mądrością.
Powiemy:
– o znaczeniu piękna w ajurwedzie
– jak dieta ajurwedyjska sprawi, że twoje ciało będzie piękne, a umysł zrównoważony
– na czym polega ajurwedyjska kuracja odmładzająca
– o oczyszczaniu, nawilżaniu i regeneracji skóry z zastosowaniem naturalnych kosmetyków
– jak dbać o włosy

Warsztat masażu głowy, twarzy i ciała
Ajurwedyjski odmładzający automasaż twarzy i ciała poprawia krążenie, uwalnia napięcie, pomaga usunąć toksyny nagromadzone w tkankach, dzięki czemu skóra staje się mniej podatna na powstawanie zmarszczek. Zdrowa i gładka skóra, młode i gibkie ciało są marzeniem każdego. Masaże ajurwedyjskie wspaniale działają zarówno na ciało jak i umysł. Kiedy ciało i umysł są w równowadze na twarzy maluje się wewnętrzny spokój. Codzienne wmasowywanie w skórę oleju, jak zaleca ajurweda, relaksuje, zapobiega starzeniu, oczyszcza organizm z toksyn oraz zaprowadza harmonię pomiędzy ciałem a umysłem.
Ajurwedyjski automasażu głowy nie tylko uwalnia nagromadzony stres, ale ma również zbawienny wpływ na całe ciało i psychikę. Przynosi poczucie wewnętrznego spokoju. Praca nad takimi obszarami jak szyja i barki, gdzie stres wpływa na główne grupy mięśni, przynosi natychmiastową ulgę. Poprawia się wydolność układu krążenia i układu limfatycznego, toksyny z napiętych mięśni są eliminowane, powraca ich elastyczność i płynność ruchów. Regularny masaż głowy prowadzi do odnowy emocjonalnej, mentalnej i fizycznej.

Warsztaty kulinarne
Jedzenie jest jedną z najważniejszych czynności w naszym życiu. Jak popularnie się mówi „jesteśmy tym co jemy”.
Według ajurwedy jedzenie jest pierwszym podstawowym lekarstwem, używanym do zapobiegania chorobom jak i do ich leczenia. Od tego co jemy, w jaki sposób i w jakich ilościach zależy nasze zdrowie, zarówno psychiczne, fizyczne jak i mentalne.
Dania kuchni ajurwedyjskiej są proste i szybkie do przygotowania a produkty i przyprawy łatwo dostępne. Codziennie poświęcamy czas na przygotowanie posiłków zadbajmy aby były one zdrowe i pożywne.
Razem ugotujemy dwa pyszne obiady ajurwedyjskie.

Jivananda
Program składa się z:
prostych ćwiczeń rozciągających
Nasze ciało stworzone jest do działania i ruchu. Funkcjonuje znacznie lepiej kiedy ćwiczymy. Ćwiczenia relaksują, poprawiają krążenie krwi i wzmacniają mięśnie. Pomagają w usunięciu toksyn z organizmu. Powodują, że ciało lepiej znosi niezdrowy styl życia. Mówi się, że ćwiczenia nie leczą depresji ale pozwalają jej zapobiec.
Zdecydowanie poprawiają kondycję skóry, wspomagając krążenie powodują, iż więcej tlenu i składników odżywczych dostaje się do komórek.
Ćwiczenia uwalniają nagromadzony stres i napięcia.
ćwiczeń oddechowych
Ajurweda uważa iż „oddech jest bardzo ważną częścią zdrowego życia, oddech jest przejawem energii w ciele, jeśli kontrolujesz oddech, kontrolujesz swoja siłę życiową” Oddechy w ajurwedazie nazywa się pranayama, dzięki nim utrzymuje się świadomość w równowadze. Ajurweda uważa że tylko ten kto praktykuje praynayamę może doświadczyć prawdziwego znaczenia miłości i pokoju.
medytacji
W ajurwedzie medytacje praktykuje się, aby odzyskać kontrolę nad emocjami, zapanować nad myślami oraz zwiększyć świadomość, harmonię i porządek w codziennym życiu. Medytacja zmniejsza działanie stresu, rozbudza kreatywność i inteligencje. Praktykowana regularnie pomaga usunąć symptomy negatywnych emocji, które według ajurwedy mają negatywne oddziaływanie na poszczególne organy w naszym ciele.

Medytacja w stylu zen
Umysł jest zaczątkiem wszystkich problemów człowieka, ale także miejscem, gdzie się je rozwiązuje. Umysł to ukryty skarb, po którym przechadzamy się codziennie, nie zdając sobie sprawy z jego wartości. Chodzi tylko o to,żeby wejść w jego posiadanie, żeby nad nim zapanować i uczyć się, aby robić wszystko świadomie, a nie coraz bardziej nieuważnie.
Podczas warsztatu dowiemy się czym jest medytacja zen, skąd wywodzi się oraz jak mamy praktykować, aby medytacja była skuteczna.

Osoby prowadzące:

SONY DSC

Elżbieta Żuk Widmańska

( ajurweda, warsztaty kulinarne)
Ajurwedą zajmuje się od 2004 roku. Wiedzy i masaży ajurwedyjskich uczyła się w Instytucie Jiva Ayurveda w Indiach, Faridabad pod kierunkiem Doktora Partapa Chauhana. Ukończyła szkolenie w zakresie “Ayurvedic Massage and Treatment”, “Ayurveda and Rejuvenation” , ” Ayurvedic cooking and life style”.
W School of Ayurveda and Pancha Karma w Kanoor, Kerala ukończyła kurs z zakresu masaży ajurwedyjskich “Ayurvedic body work” .
Brała udział w warsztacie “Ajurweda a świadomość ciała” prowadzonym przez Donalda Van Howtena.
Prowadzi warsztaty kulinarne uczące przygotowywania posiłków według zasad ajurwedy oraz uczy kobiety jak dbać o siebie stosując metody naturalne.

Ogromną satysfakcję sprawia jej kiedy po zabiegach czy warsztatach kobiety przychodzą i mówią “Ela to działa”.
O ajurwedzie mówi:
“Według mnie, ajurweda to nauka o podejmowaniu decyzji, a podejmujemy je w każdej chwili. Chodzi o to aby były one korzystne dla nas z perspektywy całego życia. Jest to możliwe, kiedy umysł jest spokojny, wyciszony i zrównoważony. Jak to osiągnąć ? Tego właśnie uczy nas ajurweda.
Pomimo iż liczy sobie ponad 5 tysięcy lat, nie straciła nic ze swojej aktualności. Jej zasady są niezmienne i uniwersalne, na tym polega jej piękno.”

Alicja Chlasta

(Jivananda, medytacja w stylu zen)
Założycielka Ośrodka Rozwoju Osobistego Alcha.
Ukończyła Wydział Teologii na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie oraz Instytut Wyższej Kultury Religijnej przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Kilka lat pracowała jako wolontariuszka w Telefonie Zaufania, gdzie uczestniczyła w wielu szkoleniach dotyczących problemów społeczno-psychologicznych. W tym czasie ukończyła również kurs “Kontakt w sytuacji pomagania” w Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie.
Przeszła szkolenie dla liderów lokalnych w ramach projektu: Żyć świadomie-Umierać po ludzku.
Kocha śpiewokrzyk, Suwalszczyznę, kino.
Pasjonuje się psychologią, duchowością, rozwojem, ekologią.
Sporo czyta, fotografuje. Jest laureatką kilku konkursów fotograficznych.

Buddystka. Praktykuje medytację zen.

Termin:

8 – 11 listopada 2013

Rozkład dnia:

8 listopada, piątek
18.30 kolacja
19.30 spotkanie organizacyjno – towarzyskie

9 listopada, sobota
8.00 – Jivananda
9.00 – śniadanie
10.00 – 13.30 spacer do Kazimierza Dolnego
13.30 – obiad
16.00 – Bądź piękna jak Maharani – warsztat
18.30 – kolacja
19.30 – medytacja w stylu zen

10 listopada, niedziela
8.00 – Jivananda
9.00 – śniadanie
10.00 – 13.30 wykład cz.1, warsztat kulinarny
13.30 – obiad
16.00 – warsztat masażu głowy, twarzy, ciała
18.30 – kolacja
19.30 – medytacja w stylu zen

11 listopada, poniedziałek
8.00 – Jivananda
9.00 – śniadanie
10.00 – 13.30 – wykład cz.2, warsztat kulinarny
13.30 – obiad kończący spotkanie

Koszt:

1000 złotych, cena obejmuje zajęcia , noclegi, wyżywienie.

Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest zgłoszenie mailowe lub telefoniczne potwierdzone wpłatą zadatku w wysokości 300 złotych.

Wpłatę prosimy kierować na konto ośrodka z dopiskiem: „Zachowaj młodość z ajurwedą”.

konto :
Alicja Chlasta
Deutsche Bank
05 1910 1048 2944 2902 8705 0001

Pozostałą kwotę należy zapłacić w dniu warsztatu, u organizatorki obozu, Alicji Chlasta.

Przyjmujemy tylko zgłoszenia potwierdzone wpłatą.

Swoje uczestnictwo wraz z wpłatą można wycofać do 2 tygodni przed zajęciami.
Po tym terminie wpłata przepada bez możliwości przeniesienia jej na inny termin.

Miejsce:

dsc_0481-760dsc_0430-760dsc_0796-760dsc_0763-760

Obóz odbędzie się w przepięknym pensjonacie w Kazimierzu Dolnym, w miejscowości nazywanej „perłą polskiej architektury renesansowej”.

Do dyspozycji mamy dom o wysokim standardzie, z pokojami 1 i 2–osobowymi. Każdy pokój ma łazienkę.
Dom położony jest w bardzo malowniczym miejscu, w Kazimierskim Parku Krajobrazowym, tuż przy Wąwozie Korzeniowym, jednym z najpiękniejszych wąwozów w okolicy.
Czyste powietrze, cisza, wyjątkowa współpraca gospodarzy w tworzeniu dobrej atmosfery sprawiają, że jest to idealne miejsce dla naszego warsztatowania .