nagłówek

Rytuały chińskich cesarzowych

Wróżka  04/2008

Nikt nie był w stanie wyczytać wieku z ich twarzy. Słynęły z delikatnej cery i promiennego wyglądu do późnej starości. Zadbaj o siebie jak one, a pozostaniesz młoda mimo przybywających lat.
Wbrew powszechnemu przekonaniu uroda i młody wygląd nie zależą tylko od jakości skóry czy typu cery. Ważne, co dzieje się wewnątrz organizmu. Gdy wątroba, żołądek i jelita nie pracują tak, jak trzeba, masz przeciążone nerki i nie radzisz sobie z własnymi emocjami, gorzej wyglądasz i szybciej się starzejesz. Wiedzą o tym lekarze dermatolodzy i kosmetyczki, ale mistrzami w odnajdywaniu związków między pojawianiem się zmarszczek, plam czy wyprysków na skórze a stanem poszczególnych narządów i psychiki człowieka zawsze byli specjaliści medycyny chińskiej. Tajemnice powstrzymywania upływu czasu, jak i dających szczególną moc ćwiczeń chi kung czy wyjątkowo szlachetnych rodzajów herbaty, długo były zarezerwowane dla cesarzy. Dzisiaj nikt już nie strzeże tych sekretów, więc możemy je wykorzystać i my.

Małgorzata Szurłatowska, plastyczka z wykształcenia, a z zamiłowania i 15-letniej praktyki adeptka chi kungu, tai chi oraz specjalistka feng shui, zgłębiła tajniki chińskiego powstrzymywania procesów starzenia.

– Są proste, tanie i niezwykle skuteczne. Trzeba dodać, że nie są to wyłącznie zabiegi upiększające, ale również zdrowotne. Jeśli staną się codziennym nawykiem pielęgnacyjnym, jak mycie zębów na przykład, poprawa wyglądu będzie stała.

Starzenie się jest nieuchronne, ale zmiany będą postępowały znacznie wolniej.

Bez coraz droższych kremów odmłodzimy się o 5-15 lat – mówi pani Małgorzata.

Prowadzi jednodniowe kursy, na których kobiety uczą się dbać o siebie jak chińskie cesarzowe, które słynęły z delikatnej cery i promiennego wyglądu do późnej starości. Kursy organizuje Ośrodek Rozwoju Osobistego Alcha w Warszawie.

Lata lecą

Zachodnia medycyna rozróżnia kilka rodzajów starzenia się, między innymi: fotostarzenie spowodowane działalnością promieni słonecznych, hormonalne, genetyczne. Stosuje wiele badań, między innym zawartości antyoksydantów w organizmie, by ocenić, jak nasza biologia ma się do metryki i co nas czeka.

Medycyna chińska czyta z twarzy. Dla niej starzenie może być jin albo jang. A to z kolei decyduje o rodzaju diety,

doborze ziół i suplementów, które powstrzymają zachodzące procesy. Spójrz, gdzie są zmarszczki i przebarwienia, jaką mają głębokość. Które pojawiły się pierwsze, a które później.

Uważnie spoglądając w lustro i porównując swoją twarz dzisiejszą do tej sprzed paru lat, można postawić własną diagnozę. Co więcej, obserwując własną twarz, możemy natychmiast reagować na to, co się na niej dzieje. Przy odrobinie wytrwałości nauczymy się te zmiany rozpoznawać i dostosowywać jedzenie oraz kosmetyki do aktualnych potrzeb ciała.

Starzenie typu jang

Czy masz jedną lub dwie pionowe zmarszczki między brwiami? To właśnie zmiana jang. Jej przyczyną może być przeciążona wątroba, która nie nadąża z oczyszczaniem organizmu z toksyn.

To one właśnie Cię zatruwają i postarzają. Według Chińczyków zmarszczki po opalaniu też są spowodowane osłabieniem wątroby. Promienie słoneczne wywołujące lawinę wolnych rodników zmuszają wątrobę do ciężkiej pracy i w ten sposób ją obciążają.

Drugi powód starzenia typu jang to silne emocje, z którymi sobie nie radzisz: złość, wrogość, zazdrość i agresja. Postarzają Cię, gdy wybuchasz, i wtedy, gdy je tłumisz. Trzecią przyczyną starzenia jest stres. Życie w zbyt dużym napięciu, jeśli nie umiesz go rozładowywać, nie potrafisz odpoczywać i wyciszać się, postarza nie mniej niż ultrafiolet i zła dieta.

Oczyszczaj się. Jest wiele typów diet detoksykujących. Pierwsza zasada to zrezygnować z używek (papierosy, kawa, alkohol), ograniczyć używanie soli. Na dwa tygodnie lub miesiąc zrezygnować z jedzenia mięsa, na rzecz warzyw.

Zrezygnuj z ostrych przypraw. Zmiany jang są spowodowane nadmiarem gorąca w organizmie. Trzeba więc wyeliminować rozgrzewające przyprawy, jak pieprz czarny czy cayenne, chili, nie nadużywać cynamonu i sproszkowanego imbiru.

Pij napar z pokrzywy. Teraz w maju najlepiej używać świeżych młodych listków z samego czubka rośliny. Jeśli jednak nie masz dostępu do pokrzyw rosnących z daleka od miejsc zanieczyszczonych, wybierz suszone ziele. Łyżkę pokrzywy zalej szklanką wrzątku i parz pod przykryciem 20 minut. Pij raz dziennie, między godziną 17.00 a 19.00. Wtedy rzeczywiście ma działanie oczyszczające.

Starzenie typu jin

Masz głębokie poprzeczne zmarszczki na czole? A kurze łapki biegnące od kącików oczu ku skroniom? Te poziome zmiany są sygnałem starzenia typu jin. Powoduje je nadmiar wilgoci w organizmie. Gorsza praca nerek i układu limfatycznego sprawia, że w organizmie powstają zastoje. Początkowo możesz tego nie zauważać, ale pewnie masz skłonność do zatrzymywania wody, widać to zwłaszcza wokół kostek u nóg, które przestają być tak szczupłe jak kiedyś. Mogą Ci puchnąć palce, często budzisz się z podpuchniętymi powiekami. Są też zastoje niewidoczne z zewnątrz, na przykład zużyta krew zalega w żołądku i jelitach, uwydatniając brzuch. Starzenie typu jin jest związane ze smutkiem, żalem, zamartwianiem się, lękiem, rozczarowaniem, wstydem, nadmiernym krytycyzmem.

Ruszaj się. Zmiany jin świadczą o tym, że narządy pracują leniwie. Trzeba im pobudzenia.

Ćwicz. Ruch poprawia krążenie, porusza całe ciało i likwiduje zastoje. Jeśli spróbujesz chińskich ćwiczeń zdrowotnych chi kung, dodatkowo podniesiesz poziom energii, usprawnisz jej krążenie w ciele i wpłyniesz na pracę ważnych narządów. W Twoim przypadku istotne są żołądek, śledziona i nerki.

Przyprawiaj. Przydzadzą się ostre i rozgrzewające dodatki do potraw: cynamon, imbir oraz pieprz.

Rozgrzewaj się. Pij ciepłą wodę, a najlepiej szklankę wody z miodem na czczo. Jedz raczej gotowane potrawy. Powinny stanowić trzy czwarte Twojej diety. Nie dla Ciebie sałatki i surówki.

Unikaj nabiału i słodyczy. Sprzyjają wychładzaniu i zaleganiu wody w organizmie. Unikaj herbaty i czarnej kawy. Pij natomiast kawę zbożową, która rozgrzewa.

tekst: Anna Ławniczak