nagłówek

Wczasy z Techniką Alexandra w Lanckoronie

Termin: 27 lipca – 2 sierpnia 2015
Miejsce: Lanckorona k/Krakowa
Prowadząca: Magdalena Kędzior

Lanckorona Łaśnica to cudowne miejsce stworzone stosunkowo niedawno w starym wiejskim domu przez charyzmatyczną artystkę z Krakowa. Miejsce sprzyja zarówno osobom, które chcą odpocząć w pięknej atmosferze, jak i chętnym wycieczek i spacerów po malowniczej okolicy.

W programie:
– 2 bloki zajęć grupowych dziennie
– 2 lekcje indywidualne
Zaczynamy w poniedziałek 27.07 obiadem, kończymy w niedzielę 2.08. po obiedzie.

TECHNIKA ALEXANDRA jest metodą uczącą utrzymywania lub przywracania wewnętrznej swobody i rozluźnienia na co dzień i w obliczu stresu oraz ciągłego poszukiwania większej swobody ruchu i oddechu. Jej zadaniem jest powrót do naturalności, często traconej na skutek pośpiechu, stresów i obaw, utrwalających tendencję do wkładania w wykonywaną czynność zbyt dużo wysiłku i niepotrzebnych napięć mięśniowych.

Metodę tę stworzył australijski aktor Frederick. Matthias Alexander (1869-1955), szukający sposobu na pokonanie własnych problemów z chrypką i słabnącym głosem. Alexander odkrył, że poprawa sposobu posługiwania się własnym organizmem prowadzi do lepszego jego funkcjonowania i eliminacji wielu dolegliwości i bólów. Stwierdził, że utrzymanie swobodnej prostej postawy zachowującej pełną przestrzeń całego organizmu oraz prawidłową dynamiczną relację pomiędzy głową, szyją i kręgosłupem umożliwia niezaburzony przebieg podstawowych procesów życiowych oraz optymalne funkcjonowanie wszystkich organów, swobodę oddechu, ruchu i głosu.
Uzyskuje się to poprzez wzrost świadomości własnego ciała i jego reakcji, a przez to umiejętności obiektywnego obserwowania siebie prowadzącej do delikatnego korygowania zbędnych napięć i usztywnień wyłącznie poprzez odpowiednie ukierunkowanie myśli.

Początkowo z Techniki Alexandra korzystali głównie aktorzy, śpiewacy, muzycy i tancerze pragnący poznać lepsze sposoby dbania o podstawowy instrument swej pracy, czyli własny organizm. Z czasem metoda ta okazała się skuteczna w wielu innych problemach i dolegliwościach, których przyczyną są długoletnie nawyki nieprawidłowego używania pewnych partii ciała, uniemożliwiające ich prawidłowe funkcjonowanie.

Metoda ta uczy lepszego kontaktu z własnym ciałem, myślami i emocjami. Dzięki niej można pokonać wiele napięć i bólów towarzyszących bardziej lub mniej skomplikowanym ruchom i czynnościom. Stosuje się ją przy dolegliwościach kręgosłupa, nerwobólach, problemach psychosomatycznych. Korzystają z niej różne osoby, dla których zbyt szybkie tempo życia i codzienny stres stają się coraz bardziej uciążliwe, choć równie często przychodzący na lekcje nie skarżą się na żadne dolegliwości, pragną jedynie lepiej wykorzystywać własny potencjał, jak jeźdźcy szukający coraz lepszego kontaktu z koniem czy osoby zainteresowane własnym rozwojem.

Warsztaty grupowe organizowane są z myślą o osobach, które z różnych względów nie decydują się na regularną pracę indywidualną, a chcą poznać zasady tej metody i dowiedzieć się jak, wzorem F.M .Alexandra, zapanować nad swoimi niekorzystnymi nawykami. Polecane są również osobom, w trakcie lub po serii lekcji indywidualnych, jako szczególne dopełnienie wcześniejszej pracy. Grupowe ćwiczenia i zabawy symulujące niejako nasze interakcje w życiu, pozwalają w specyficznych warunkach i pod okiem instruktora wprowadzać w życie poznane wcześniej zasady i nowe sposoby wykorzystywania swoich możliwości.

W trakcie obozu z techniką Alexandra będziemy się uczyć:
● lepszego kontaktu ze sobą – tj. własnym ciałem, myślami i uczuciami
● osiągania stanu rozluźnienia i swobody postawy podczas działania,
● niwelowania tendencji do skrajności tj przechodzenia od stanu nadmiernego napięcia do zwiotczenia i oklapnięcia
● powrotu do naturalnego, pełnego oddechu szczególnie podczas pracy
● utrzymywania swobodnej, niewymuszonej, prostej postawy stojącej i siedzącej
● zachowania prostej postawy, pełnej przestrzeni i pełnego oddechu w ruchu oraz podczas wykonywania różnorodnych, skomplikowanych czynności, (praca przy komputerze, gra na instrumencie itd.)
● radzenia sobie z symptomami zdenerwowania i tremy
● powrotu do ugruntowania i pełnego oddechu w sytuacjach starania się, pośpiechu, stresu
● wykorzystywania zasad Techniki Alexandra do wybranych problemów

Prowadząca zajęcia:

magdalena.JPGMagdalena Kędzior, Technika Alexandra

Ukończyła wydział Handlu Zagranicznego na warszawskiej SGH. W 1991 roku jako pierwsza osoba z krajów byłego bloku komunistycznego uzyskała dyplom ukończenia trzyletniej szkoły dla nauczycieli Techniki Alexandra – The Constructive Teaching Centre w Londynie. Jest członkiem Brytyjskiego Stowarzyszenia Techniki Alexandra. Autorka książek: „Technika Alexandra” i „Jeść? Nie jeść? Żyć”. Prowadzi zajęcia indywidualne z Techniki Alexandra głównie w ramach praktyki prywatnej oraz zajęcia grupowe na różnorodnych kursach organizowanych przez uczelnie muzyczne i pedagogiczne. Współpracuje z Warszawską Akademią Teatralną, Akademiami Muzycznymi w Gdańsku, Łodzi, Bydgoszczy, Krakowie oraz innymi ośrodkami edukacyjnymi w Polsce.

Inwestycja:

1550 złotych

Cena obejmuje:
– zajęcia
– noclegi w pokojach 3 – osobowych
– śniadania i obiadokolacje

Warunkiem uczestnictwa w obozie jest zgłoszenie mailowe potwierdzone wpłatą zaliczki w wysokości 180 złotych i przesłaniem potwierdzenia wpłaty na adres: alcha@alcha.pl

Wpłatę prosimy kierować na konto z dopiskiem: „Technika Alexandra”.

Magdalena Kędzior
PEKAO I O. w Warszawie
79124010371111000006942133

Pozostałą kwotę należy zapłacić w dniu rozpoczęcia obozu.
Przyjmujemy tylko zgłoszenia potwierdzone wpłatą.
W przypadku jej braku w ciągu 7 dni od daty dokonania rezerwacji miejsce zostanie anulowane.

Swoje uczestnictwo wraz z wpłatą można wycofać do 2 tygodni przed zajęciami.
Po tym terminie wpłata przepada bez możliwości przeniesienia jej na inny termin.

Co zabrać:

kilka książek pod głowę, wygodne ubranie, śpiwór lub kocyk, płyn przeciwko komarom.