nagłówek

Technika Alexandra – obóz wakacyjny

Termin: 2 – 8 lipca 2012
Miejsce: Bubel Granna / Janów Podlaski
Prowadząca: Magdalena Kędzior

TECHNIKA ALEXANDRA jest metodą uczącą utrzymywania lub przywracania wewnętrznej swobody i rozluźnienia na co dzień i w obliczu stresu oraz ciągłego poszukiwania większej swobody ruchu i oddechu. Jej zadaniem jest powrót do naturalności, często traconej na skutek pośpiechu, stresów i obaw, utrwalających tendencję do wkładania w wykonywaną czynność zbyt dużo wysiłku i niepotrzebnych napięć mięśniowych.

Metodę tę stworzył australijski aktor Frederick. Matthias Alexander (1869-1955), szukający sposobu na pokonanie własnych problemów z chrypką i słabnącym głosem. Alexander odkrył, że poprawa sposobu posługiwania się własnym organizmem prowadzi do lepszego jego funkcjonowania i eliminacji wielu dolegliwości i bólów. Stwierdził, że utrzymanie swobodnej prostej postawy zachowującej pełną przestrzeń całego organizmu oraz prawidłową dynamiczną relację pomiędzy głową, szyją i kręgosłupem umożliwia niezaburzony przebieg podstawowych procesów życiowych oraz optymalne funkcjonowanie wszystkich organów, swobodę oddechu, ruchu i głosu.
Uzyskuje się to poprzez wzrost świadomości własnego ciała i jego reakcji, a przez to umiejętności obiektywnego obserwowania siebie prowadzącej do delikatnego korygowania zbędnych napięć i usztywnień wyłącznie poprzez odpowiednie ukierunkowanie myśli.

Początkowo z Techniki Alexandra korzystali głównie aktorzy, śpiewacy, muzycy i tancerze pragnący poznać lepsze sposoby dbania o podstawowy instrument swej pracy, czyli własny organizm. Z czasem metoda ta okazała się skuteczna w wielu innych problemach i dolegliwościach, których przyczyną są długoletnie nawyki nieprawidłowego używania pewnych partii ciała, uniemożliwiające ich prawidłowe funkcjonowanie.

Metoda ta uczy lepszego kontaktu z własnym ciałem, myślami i emocjami. Dzięki niej można pokonać wiele napięć i bólów towarzyszących bardziej lub mniej skomplikowanym ruchom i czynnościom. Stosuje się ją przy dolegliwościach kręgosłupa, nerwobólach, problemach psychosomatycznych. Korzystają z niej różne osoby, dla których zbyt szybkie tempo życia i codzienny stres stają się coraz bardziej uciążliwe, choć równie często przychodzący na lekcje nie skarżą się na żadne dolegliwości, pragną jedynie lepiej wykorzystywać własny potencjał, jak jeźdźcy szukający coraz lepszego kontaktu z koniem czy osoby zainteresowane własnym rozwojem.

Warsztaty grupowe organizowane są z myślą o osobach, które z różnych względów nie decydują się na regularną pracę indywidualną, a chcą poznać zasady tej metody i dowiedzieć się jak, wzorem F.M .Alexandra, zapanować nad swoimi niekorzystnymi nawykami. Polecane są również osobom, w trakcie lub po serii lekcji indywidualnych, jako szczególne dopełnienie wcześniejszej pracy. Grupowe ćwiczenia i zabawy symulujące niejako nasze interakcje w życiu, pozwalają w specyficznych warunkach i pod okiem instruktora wprowadzać w życie poznane wcześniej zasady i nowe sposoby wykorzystywania swoich mozliwości.

W trakcie tygodniowego obozu z techniką Alexandra będziemy się uczyć:
● lepszego kontaktu ze sobą – tj. własnym ciałem, myślami i uczuciami
● osiągania stanu rozluźnienia i swobody postawy podczas działania,
● niwelowania tendencji do skrajności tj przechodzenia od stanu nadmiernego napięcia do zwiotczenia i oklapnięcia
● powrotu do naturalnego, pełnego oddechu szczególnie podczas pracy
● utrzymywania swobodnej, niewymuszonej, prostej postawy stojącej i siedzącej
● zachowania prostej postawy, pełnej przestrzeni i pełnego oddechu w ruchu oraz podczas wykonywania różnorodnych, skomplikowanych czynności, (praca przy komputerze, gra na instrumencie itd.)
● radzenia sobie z symptomami zdenerwowania i tremy
● powrotu do ugruntowania i pełnego oddechu w sytuacjach starania się, pośpiechu, stresu
● wykorzystywania zasad Techniki Alexandra do wybranych problemów

Każdy uczestnik podczas obozu będzie miał dwie 15 – minutowe sesje indywidualne !!

Prowadzące zajęcia:

magdalena.JPGMagdalena Kędzior, Technika Alexandra

Ukończyła wydział Handlu Zagranicznego na warszawskiej SGH. W 1991 roku jako pierwsza osoba z krajów byłego bloku komunistycznego uzyskała dyplom ukończenia trzyletniej szkoły dla nauczycieli Techniki Alexandra – The Constructive Teaching Centre w Londynie. Jest członkiem Brytyjskiego Stowarzyszenia Techniki Alexandra. Autorka książek: „Technika Alexandra” i „Jeść? Nie jeść? Żyć”. Prowadzi zajęcia indywidualne z Techniki Alexandra głównie w ramach praktyki prywatnej oraz zajęcia grupowe na różnorodnych kursach organizowanych przez uczelnie muzyczne i pedagogiczne. Współpracuje z Warszawską Akademią Teatralną, Akademiami Muzycznymi w Gdańsku, Łodzi, Bydgoszczy, Krakowie oraz innymi ośrodkami edukacyjnymi w Polsce.

Termin:

2 – 8 lipca  2012

Rozkład zajęć:

pierwszy dzień: ( poniedziałek)
19:00 kolacja
20.00 – spotkanie organizacyjne
22:00 – 06:00 cisza nocna

pozostałe dni:
9.00 – śniadanie
10.30 – 11.00   –  sesje indywidualne
11.00 – 13.00 – zajęcia
13:30 –  obiad
16.30 – 17.00 –  sesje indywidualne
17.00 – 19.00 zajęcia ( w czwartek, czas wolny )
19.00 – kolacja
22:00 – 06:00 cisza nocna

ostatni dzień: ( niedziela)
9.00 – śniadanie
10.30 – 11.00 – sesje indywidualne
11.00 – 13.00 – zajęcia
13:30 – obiad kończący obóz

Koszt:

1450 złotych

Cena obejmuje wyżywienie, noclegi, zajęcia oraz ubezpieczenie.

Warunkiem uczestnictwa w obozie jest zgłoszenie mailowe lub telefoniczne potwierdzone równoczesną wpłatą zaliczki w wysokości 500 złotych, na konto ośrodka:

Alcha Ośrodek Rozwoju Osobistego Inteligo PKO BP
50 1020 5558 1111 1355 6440 0058

Rezerwacja miejsca ważna jest od momentu wpłynięcia zaliczki na konto ośrodka
i gwarantuje miejsce na warsztacie.

W przypadku rezygnacji 2 tygodnie przed zajęciami wpłata nie będzie zwracana.

Przyjmiemy tylko 12 osób !

Miejsce:

Bubel Granna / okolice Janowa Podlaskiego

Obóz odbędzie się w małej urokliwej wsi na terenie Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu” – obszar chroniony „NATURA 2000”. Wieś położona jest w okolicach Janowa Podlaskiego.
Janów Podlaski – Miejscowość gminna, przez kilkaset lat był siedzibą biskupów łuckich. Zwiedzić tu można słynną Stadninę Koni arabskich, zespół pokatedralny z barokowym kościołem, pozostałości po zamku biskupim z Grotą Adama Naruszewicza, rynek miejski z „kramami żydowskimi”, stację paliw z zachowanym ręcznym dystrybutorem paliwa, dom Ryttów, obecnie Galeria autorska malarza Macieja Falkiewicza, siedziba Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu” – można tu nabyć mapy i przewodniki, obejrzeć wystawę zwierząt preparowanych. Z siedziby parku można rozpocząć jego zwiedzanie z przewodnikiem.

Okolica jest bardzo bogata w piękny nadbużański krajobraz, zachwycające cerkiewki, zabytki, stare siedliska.
Urok i czar tych okolic jest nieporównywalny z żadną inną częścią Polski. Są to tereny jeszcze nie zdominowane przez turystów, cywilizację i technikę. Raj dla samotników, miłośników koni, sztuki, spokoju i ciszy.

Do dyspozycji będziemy mieli:
– Pięć wygodnie urządzonych pokoi noclegowych, 2 i 3 osobowych,
– Salon z kominkiem, pełniący rolę pokoju wypoczynkowego, który można wykorzystać na spotkania integracyjne i szkoleniowe dla około 20 osób
– Jadalnię wraz z wyposażoną kuchnią,
– Przeszklony taras widokowy, z którego można podziwiać piękno miejscowego krajobrazu,
– 3 duże łazienki
Dom położony jest w otoczeniu dużego ogrodu ozdobno-wypoczynkowego, z wieloma kącikami, miejscami do wypoczynku, miejscem na ognisko, boiskiem do gry w piłkę, w lecie z basenem ogrodowym.

Co zabrać:

kilka książek pod głowę, wygodne ubranie, śpiwór lub kocyk, płyn przeciwko komarom, strój kąpielowy.