nagłówek

Technika Alexandra

Termin:   31.01.-1.02.2015
Miejsce: Warszawa, ul. Wspólna 54a lok.10
Prowadząca: Magdalena Kędzior

Frederick Matthias Alexander (1869 -1955) był australijskim aktorem. Dotknięty wciąż powracającą chrypką, kończącą się zanikaniem głosu podczas występów, rozpoczął, trwający kilka lat, proces samoobserwacji. Rezultatem jego pracy były nadzwyczajne spostrzeżenia. To, co początkowo wydawało się problemem dotyczącym głosu i jego “sposobu używania”, okazało się obejmować zespoły nadmiernych napięć i przykurczy mięśniowych w całym ciele, a więc było problemem “używania całego ciała”.

W dodatku, ponieważ już sama myśl o recytacji wywoływała nadmierne napięcia mięśni, ważne więc było i podejście mentalne, czyli – “używanie umysłu”. W ten sposób F.M. Alexander przyłączył się do pierwszych reakcji XX-ego wieku przeciwko oddzieleniu umysłu od ciała. Uważał, że nasze “ja” jest jednością psychofizyczną, wspólnie i nierozdzielnie działającym umysłem i ciałem. Książkę, w której opisał swoje obserwacje oraz proces powstawania metody, dzięki której zapanował nad własnym głosem, zatytułował : “O posługiwaniu się sobą”.

Odkrycie Alexandra polegało przede wszystkim na stwierdzeniu, że każdy z nas, przy wykonywaniu nawet najdrobniejszej czynności – umysłowej czy fizycznej – wkłada w nią zbyt wiele wysiłku, ( tj. nadmierne, często szkodliwe, napięcia mięśni, które w dużym stopniu ograniczają zamierzony efekt).

Zaobserwujmy na przykład osobę idącą w kierunku przystanku autobusowego, która na widok zbliżającego się autobusu, zaczyna biec. W momencie dodatkowego wysiłku typowe będzie odchylenie głowy do tyłu i w dół, wciśnięcie jej w ramiona oraz pochylenie do przodu górnej partii tułowia. Na pewno nie sprzyja to mobilności ciała i swobodzie oddechu.

Zauważmy nasze własne reakcje w napiętej sytuacji, na przykład przy prowadzeniu samochodu lub w okresie przeciążenia pracą. Skurczone mięśnie szyi ciągną głowę do tyłu, powodują nadmierne zaciśnięcie szczęki. Usztywniona klatka piersiowa ogranicza możliwości oddechowe, a ponieważ cały tułów ulega przy tym zgarbieniu i pochyleniu w dół, często w efekcie zaczynają dokuczać dolne partie kręgosłupa lub przewód pokarmowy.

Na koniec wyobraźmy sobie charakterystyczną postawę osoby stale pełnej niepokojów i obaw lub kogoś w ciągłej depresji. Nie trudno zauważyć analogię. To, co popularnie nazywamy postawą, jest często produktem nagromadzonych reakcji, w postaci napięć, które zostają zamknięte w naszym ciele. Technika Alexandra pomaga odblokować te zakumulowane napięcia.

w programie:
– eliminowanie zbędnych napięć w życiu codziennym
– nawiązywanie coraz lepszego kontaktu ze sobą, własnym ciałem, uczuciami i emocjami
– radzenie sobie ze zbyt silnymi , „niewygodnymi” lub „nieprzyjemnymi” emocjami
– poszukiwanie większej lekkości i swobody ruchu, zachowań, życia
– radzenie sobie z różnymi rodzajami stresu, lęku, zdenerwowania
– panowanie nad oddechem oraz powrót do jego naturalności
– poprawa możliwości głosowych poprzez kształtowanie postawy, w sytuacjach neutralnych i w stresie
– pokonywanie tremy podczas wystąpień publicznych

Do udziału w warsztacie zapraszamy osoby, które poszukują:

  • Swoboda ruchu i dobra koordynacja ruchowa to elementy ważne dla każdego, ale dla muzyka trzymającego instrument przez kilka godzin dzienne to sprawa możliwości i jakości jego pracy.
  • Pełna swoboda i równowaga psychofizyczna to również podstawowe atuty dobrego aktora. Kontakt ze sobą i swoimi uczuciami świadczy o możliwości wyrażenia zamierzonych intencji i odczuć podczas występu.
  • Dotyczy to również osób prowadzących wykłady, szkolenia, negocjacje, dla których swoboda psychofizyczna oznacza bezpośrednio lepsze lub gorsze rezultaty pracy.
  • W szczególnie korzystny sposób Technika Alexandra pomaga również radzić sobie z niekorzystnymi symptomami tremy.
  • W ostatnich latach z lekcji tej metody korzystają różne osoby stosując ją jako sposób na uwolnienie się od wielu problemów, a nawet schorzeń psychosomatycznych. Typowym przykładem są bóle powstające na skutek długotrwałego pozostawania w tej samej pozycji w wyniku wykonywanej (często stresującej) pracy. Szczególnie często w ostatnich latach korzystają z lekcji Alexandra osoby z problemami i bólami kręgosłupa.
  • Osobną grupę uczniów Techniki Alexandra stanowią osoby, ogólnie zdrowe, których zbytnia nerwowość lub wrażliwość utrudniają efektywne wykonywanie swojej pracy lub funkcjonowanie w życiu. Dotyczy to zarówno biznesmenów i osób na różnych stanowiskach jak też uczniów czy studentów.
  • Ponieważ  TA znacząco poprawia kontakt z własnym ciałem i jego reakcjami korzystne okazuje się stosowanie tej metody przez osoby z zaburzeniami odżywiania.
  • Ostatnio coraz częściej z Techniki Alexandra korzystają osoby pracujące nad własnym rozwojem. Znacznie wspomaga ona pracę wewnętrzną, kontakt z własnymi myślami i emocjami, ułatwia też wprowadzenie w życie decyzji podjętych podczas terapii.

Osoba prowadząca:

magdalena.JPGMagdalena Kędzior, absolwentka The Constructive Teaching Centre w Londynie (1991), należy do Brytyjskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Techniki Alexandra.
Od 18 lat prowadzi w Polsce zajęcia z Techniki Alexandra.
Autorka książek: „Technika Alexandra” oraz „Jeść? Nie jeść? Żyć”.
Pracuje indywidualnie w ramach praktyki własnej z osobami szukającymi sposobów na lepsze radzenie sobie ze stresem, dolegliwościami i bólami, a także zainteresowanymi doskonaleniem swoich możliwości zawodowych i życiowych. Współpracuje z warszawską Akademią Teatralną, Akademiami Muzycznymi w Gdańsku i w Łodzi oraz innymi ośrodkami edukacyjnymi na terenie Polski.

Rozkład zajęć:

SOBOTA
10.00 – 13.00  zajęcia
13.00 – 14.30  przerwa, w tym 14.00 – 15.00 (15 – minutowa praca indywidualna dla 4 osób)
14.30-17.30      zajęcia
17.30 – 18.30    (15  – minutowa praca indywidualna dla 4 osób)

NIEDZIELA
9.00 – 10.00     (15 – minutowa praca indywidualna dla 4 osób)
10.00 – 13.00   zajęcia
13.00 – 13.30   krótka przerwa
13.30-16.30      zajęcia
16.30 – 17.30    (15 – minutowa praca indywidualna dla 4 osób)

Cena:

480   złotych (bez zakwaterowania i wyżywienia)

Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest zgłoszenie mailowe lub telefoniczne potwierdzone wpłatą zadatku wysokości 200 złotych.
Wpłatę prosimy kierować na konto ośrodka z dopiskiem: Technika Alexandra.

Alicja Chlasta
Deutsche Bank
05 1910 1048 2944 2902 8705 0001

W związku z dużym zainteresowaniem zajęciami pod uwagę brane są tylko zgłoszenia potwierdzone wpłatą.

W przypadku rezygnacji 2 tygodnie przed zajęciami zaliczka przepada bez możliwości przeniesienia jej na inny termin.
Pozostałą kwotę należy wpłacić na miejscu, przed warsztatem u Magdaleny Kędzior.

Uczestników prosimy również o przysłanie numeru telefonu kontaktowego do siebie.

Przyjmiemy tylko 15 osób!

Co zabrać:

kilka książek pod głowę, wygodne ubranie, śpiwór lub kocyk, karimatę, obuwie do chodzenia po domu.