nagłówek

Ola Rzążewska

ola.JPG

„Lubię kawę z gorącym mlekiem, penne ze szpinakiem i czekoladę z orzechami w czerwonym tekturowym opakowaniu.
Rozmawiając z ludźmi szukam ich emocji i wsłuchuję się w ich słowa. Rok temu, zbierając materiał do reportażu, myślałam o tym, kogo kocha ta 80-letnia mieszkanka Warmii, którą zobaczyłam przypadkiem w sklepie i której już nigdy później nie spotkałam. Chciałabym wiedzieć, o kim myśli, gdy wieczorem idzie do kuchni po kubek z herbatą.
Ale jak zapełnić nieznanymi szczegółami jej życie, jak dowiedzieć się, co trzyma blisko łóżka i jaki jest jej ulubiony sweter?
Na seminarium pisarskim u Agaty Tuszyńskiej nauczyłam się, żeby pisać tak, by inni widzieli ten dom na przedmieściach. Tamtych ludzi. Ten stary stół i biały poplamiony obrus.
Od dziesięciu lat jestem dziennikarką, od dwóch piszę reportaże, które tylko rozbudzają moją ciekawość i zachłanność na poznawanie nowych ludzi. Ale jako psycholożka wiem, że musimy też nieustannie poznawać siebie. A zobaczyć siebie możemy także wtedy, gdy piszemy. Możemy też w takiej chwili wreszcie zacząć siebie szukać.”

– Aleksandra Rzążewska – dziennikarka i psycholożka (dyplom z psychologii klinicznej i psychologii zdrowia na Uniwersytecie Łódzkim). Obecnie pisze reportaże dla tygodnika Polityka i miesięcznika Zwierciadło. Z dziennikarstwem związana od 10 lat. Pracowała w trzech największych polskich gazetach codziennych – Gazecie Wyborczej, Dzienniku Polska Europa Świat oraz Polska. The Times. Ma również doświadczenie w pracy dla organizacji non – profit, gazet z sektora kobiecego i młodzieżowego.

Prowadzi warsztaty dla licealistów ukierunkowane na odkrywanie własnego potencjału.

Założycielka Stowarzyszenia Dziennikarzy i Dokumentalistów, członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

zajęcia:   warsztaty pisarskie >>>