nagłówek

Jesienny Chi kung nad Wigrami

Termin: 8 – 11 listopada 2013
Miejsce: Pokamedulski Klasztor w Wigrach / Suwalszczyzna
Prowadzący: Mariusz Sroczyński

Wraz z osobą prowadzącą zajęcia zapraszamy na wyjazdowe spotkanie z Chi kung, które odbędzie się w pięknym miejscu na Suwalszczyźnie, w Pokamedulskim Klasztorze nad Wigrami.

W programie:
– Zestaw Spiralny
– Technika Qigong „Dużego krążenia”

Zestaw Spiralny

Zestaw ten pierwotnie został stworzony dla treningu sztuk walki. Współcześnie doceniono fakt, że przynosi on wiele korzyści zdrowotnych, więc jest ćwiczony przez tych, którzy pragną wzmocnić swoją ochronną Chi oraz stworzyć zapas Chi w szpiku kości (co jest kluczem do zdrowia).

Spiralny ruch mięśni powoduje, że Chi w dwunastu kanałach prowadzona jest na zewnątrz do powierzchni skóry i zagęszczana w szpiku kości. Wzmacnia ją to, a tym samym chroni ciało przed negatywnymi wpływami zewnętrznymi, jednocześnie utrzymując poprawne funkcjonowanie szpiku. Zasada, która za tym stoi jest następująca: gdy mięśnie skręcane są w jednym kierunku, po czym wracają do swojej naturalnej pozycji, ulegają na przemian napięciu i rozluźnieniu wymuszając tym samym ruch energii w kanałach poprzecznych. Zestaw składa się z dwunastu ćwiczeń, angażujących całe ciało – od stóp aż do dłoni.

Dodatkowe korzyści oprócz tych opisanych powyżej, to: rozwijanie wrażliwości „słuchania przez skórę” – niezwykle potrzebnej przy praktyce Taiji; wzmocnienie mięśni, ścięgien, więzadeł, stawów; poprawa ogólnej kondycji organizmu.

Technika Qigong „Dużego krążenia”
Technika Qigong „Dużego krążenia” zwana też „Orbitą Makrokosmiczną” to podstawowe, a zarazem najważniejsze ćwiczenie związane z chińskimi sztukami walki, poprawą zdrowia, medytacją i duchowością. Dotyczy przede wszystkim pracy z energią wewnętrzną Qi. Regulacja energii to etap, w którym zrelaksowane ciało, spokojny oddech, skoncentrowany umysł gromadzi i wprowadza w gładki obieg energię Qi. W krążeniu tym energia płynie z centrum do całego ciała i z całego ciała do centrum wzmacniając przepływy w najważniejszych naczyniach i kanałach energetycznych w tułowiu i kończynach. Napędzana jest za pomocą umysłu, oddechu i odpowiednich pozycji. Ruch prowadzimy poprzez odpowiednie ustawienie i zaangażowanie ciała, by otworzyć naczynia i kanały energetyczne po stronie Yin i Yang i ułatwić przepływ energii Qi w określonym kierunku. Niektóre przekazy bardzo precyzyjnie określają, jakimi kanałami energetycznymi i w którym momencie Qi powinna płynąć. Na początku można zastosować bardziej podstawowe, prostsze, bezpieczniejsze i równie skutecznie rozwiązanie. Ciało trzeba rozluźnić i otworzyć na przepływ, Qi prowadzić w określonym kierunku, określoną stroną ciała, a energia sama znajdzie właściwe ścieżki, po których powinna się poruszać. Tego typu rozwiązanie zapewnia duży komfort psychiczny pozbawiony obaw, że coś zostanie pominięte, albo poprowadzone niedokładnie. Duże krążenie to zatem etap, w którym zgromadzona w Dan Tien energia i wzmocniona w przepływie przez „naczynie zarządzające” i „naczynie poczęcia” przygotowana jest do tego, by płynąć mocniejszym strumieniem przez wszystkie organy wewnętrzne i kanały Qi w ciele regulując, wzmacniając i odżywiając. Jeśli porównamy ciało do pola bitwy, umysł będzie generałem określającym taktykę i realizację planu, oddech strategią, a energia Qi armią prowadzoną w określone miejsce, by uzyskać odpowiedni efekt np. zdrowotny lub bojowy.

Osoba prowadząca:

048Mariusz Sroczyński

Mariusz Sroczyński – IV poziom Tai Chi Chuan, IV stopień studencki i I instruktorski I Liq Chuan, uprawnienia Instruktora Rekreacji Ruchowej i Sportu o specjalności Kung Fu i Tai Chi.

Założyciel i dyrektor Szkoły Tai Chi Chuan YMAA Warszawa, oficjalnego oddziału znanej międzynarodowej organizacji YMAA (Yang’s Martial Arts Association) od 1997 roku oraz współzałożyciel szkoły I-Liq Chuan Polska Sroczyński i Hrymniak, oficjalnego oddziału międzynarodowej organizacji CFILCA (Chin Family I-Liq Chuan Association) od 2009 r.

Tai Chi i Chi Kung zajmuje się od 1988 roku, a sztukami walki jeszcze dłużej. Ćwiczył m.in. Karate Kyokushin i Aikido. Z wykształcenia jest plastykiem o specjalnościach: tkactwo artystyczne, malarstwo teatralne, dekoratorstwo wnętrz. Siedem lat spędził w świątyniach hinduistycznych jako mnich i przez wiele lat praktykował medytacje według tradycji wedyjskiej. Po latach zrezygnował z tego i zajął się Tai Chi Chuan.

Wielokrotnie zdobywał medale na zawodach Kung Fu/Wu Shu. Uczył się u największych mistrzów Tai Chi i ich przedstawicieli, m.in.: Mistrza Yang Jwing Minga – styl Yang i Chi Kung (od 1993 roku), Mistrza Chen Xiao Wanga – styl Chen (w 2001 i 2002 roku), Mistrza Liu Wan Kuna – styl Huleijia (w 2005 roku), Mistrza Howarda Choya – styl Yang i Chi Kung (w 2005 i 2006 roku), Mistrza Sam China – styl I-Liq Chuan (od 2008 roku), Mistrza Richarda Wonga – styl Lao Yang (w 2008 roku).

Pod jego opieką powstawały i usamodzielniały się oddziały m.in. w Lublinie, Łodzi, Józefowie. Obecnie ćwiczy u niego kilkaset osób: w tym lekarze, terapeuci, bioterapeuci, psychologowie, artyści, ludzie biznesu, młodzi i starsi, zdrowi i chorzy. Pomagają mu instruktorzy i zaawansowani uczniowie tak, by treningi odbywały się w małych, kameralnych grupach. W jego szkole trenuje się przede wszystkim klasyczny styl Yang Tai Chi Chuan, medyczny i bojowy Chi Kung, styl I-Liq Chuan. Obecnie prowadzi zajęcia w swojej szkole w Warszawie oraz wielu zaprzyjaźnionych ośrodkach na terenie całego kraju.

Poza regularnymi zajęciami szkoła organizuje warsztaty np. „Podstawy chińskich broni”, „Chi Kung””Tai Chi Chuan”, „I-Liq Chuan” oraz warsztaty tematyczne dla współpracujących z nią ośrodków z zakresu ogólnie pojętych chińskich form pracy z ciałem zarówno o charakterze bojowym jak i leczniczym, a także różnych stylów Chi Kung (Spacer Yin Yang, Osiem Kawałków Brokatu, Chi Kung Tai Chi Zestaw Podstawowy, Kołyszący i Spiralny), medytacji taoistycznej oraz warsztaty autorskie np. „Chi Kung a kręgosłup”, „Chi Kung a stres”, itd.

Termin obozu:

8 -11 listopada 2013

Rozkład dnia:

dzień pierwszy ( piątek)
17.00 – 18.00 przyjazd, rozlokowanie się
19.00 – zajęcia

pozostałe dni (sobota, niedziela)
9.00 śniadanie
10.00 – 12.30 zajęcia
15.30 – 18.00 zajęcia
20.00 – spotkania filmowe

ostatni dzień: (poniedziałek)
9.00 śniadanie
10.00 – 12.30 zajęcia
12.30 – 13.00 zakończenie obozu

Cena obozu:

550 złotych koszt warsztatu
plus
255 złotych – w pokoju dwuosobowym z łazienką,  w cenę wliczone są śniadania. Płatne w recepcji.
210 złotych – w pokoju trzyosobowym z łazienką, w cenę wliczone są śniadania. Płatne w recepcji.
180 złotych – w pokoju czteroosobowym z łazienką, w cenę wliczone są śniadania. Płatne w recepcji.
450 złotych – w pokoju jednoosobowym z łazienką, w cenę wliczone są śniadania. Płatne w recepcji.

Obiady i kolacje proponujemy we własnym zakresie. Na terenie ośrodka znajduje się restauracja. Cena obiadu kształtuje się w granicach 35 złotych, kolacji 25 – 30 złotych, w zależności od wybranego menu. Kolacje można oczywiście przygotować sobie we własnym zakresie.

Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest zgłoszenie mailowe lub telefoniczne potwierdzone wpłatą zaliczki w wysokości 300 złotych.

Wpłatę prosimy kierować na konto ośrodka z dopiskiem: „Chi kung nad Wigrami”.

konto ośrodka:
Alicja Chlasta
Deutsche Bank
05 1910 1048 2944 2902 8705 0001

Pozostałą kwotę należy zapłacić w dniu warsztatu, u organizatorki obozu, Alicji Chlasta.
Przyjmujemy tylko zgłoszenia potwierdzone wpłatą.

Swoje uczestnictwo wraz z wpłatą można wycofać do 2 tygodni przed zajęciami.
Po tym terminie wpłata przepada bez możliwości przeniesienia jej na inny termin.

Miejsce:
Pokamedulski  Klasztor  w Wigrach / Suwalszczyzna

[zdjęcia: Jan Czerniecki]

Wigierski Klasztor  jest miejscem magicznym, malowniczo położonym na półwyspie daleko wychodzącym w północną część jeziora Wigry, wpisanego do rejestru najcenniejszych ekosystemów wodnych świata przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN). Położenie klasztoru w samym centrum Wigierskiego Parku Narodowego i w bliskiej odległości od Puszczy Augustowskiej, największego zwartego kompleksu leśnego na Niżu Europejskim, sprawia iż jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych krajobrazowo miejsc w Polsce.
W 1999 rok odpoczywał tutaj Ojciec Święty – Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki.

Klasztor z każdej strony otoczony jest przez jezioro Wigry. W listopadzie jest tutaj cisza prawdziwie absolutna. W kontakcie z naturą, niebem, duchem Kamedułów oraz sobą samym podczas kilku dni spędzonych podczas warsztatu mamy szansę na spotkanie wyjątkowej ciszy i odpoczynek od pędzącego rytmu dnia.
Nocować będziemy w Domu Papieskim, w pokojach 1,2,3,4 – osobowych z łazienkami.

Dojazd:

120 km z Białegostoku (około  1-2 godzin  jazdy pociągiem, samochodem lub autobusem)
290 km z Warszawy (około 4 – 5 godzin jazdy samochodem, pociągiem, czy autobusem)

– pociąg lub autobus: dla osób, które przyjadą do Suwałk pociągiem lub autobusem , zapewnimy transport do ośrodka.

Proszę o wcześniejsze powiadomienie o godzinie przyjazdu.
– samochód: z Suwałk drogą na Sejny. Po przejechaniu około 12 kilometrów należy skręcić w prawo w drogę na Wigry.

Zobacz też zdjęcia z poprzednich obozów: