nagłówek

Powrót do pełni, wakacje z Techniką Alexandra

Termin: 1-8 lipca 2018 lub 8-15 lipca 2018
Miejsce: Ośrodek Relaks, Kąty Rybackie na Mierzei Wiślanej
Prowadząca: Magdalena Kędzior

Obóz w Kątach dla niektórych osób jest już niemal kultowy, nie ma znaczenia czy ktoś przyjeżdża po raz pierwszy czy siódmy – wraca odmieniony. Mieszkamy w dawnym ośrodku wczasowym prowadzonym przez Bogusię Terendy – wspaniałą, świadomą kobietę, do której można się zwrócić z każdą sprawą. Cudowny las, morze, Zalew Wiślany stanowią dodatkowy bonus tego wyjazdu, ale niepowtarzalną atmosferę tworzy zawsze wspaniale scalająca się grupa.

W programie:
– 2 bloki zajęć grupowych dziennie
– 4 lekcje indywidualne
Rozpoczynamy zajęciami popołudniowymi, kończymy zajęciami przedpołudniowymi.
Poza zajęciami podstawowymi niezobowiązujące zajęcia dodatkowe.
 
W trakcie obozu z Techniką Alexandra będziemy się uczyć:
● lepszego kontaktu ze sobą – tj. własnym ciałem, myślami i uczuciami
● osiągania stanu rozluźnienia i swobody postawy podczas działania,
● niwelowania tendencji do skrajności tj przechodzenia od stanu nadmiernego napięcia do zwiotczenia i oklapnięcia
● powrotu do naturalnego, pełnego oddechu szczególnie podczas pracy
● utrzymywania swobodnej, niewymuszonej, prostej postawy stojącej i siedzącej
● zachowania prostej postawy, pełnej przestrzeni i pełnego oddechu w ruchu oraz podczas wykonywania różnorodnych, skomplikowanych czynności, (praca przy komputerze, gra na instrumencie itd.)
● radzenia sobie z symptomami zdenerwowania i tremy
● powrotu do ugruntowania i pełnego oddechu w sytuacjach starania się, pośpiechu, stresu
● wykorzystywania zasad Techniki Alexandra do wybranych problemów

TECHNIKA ALEXANDRA jest metodą uczącą utrzymywania lub przywracania wewnętrznej swobody i rozluźnienia na co dzień i w obliczu stresu oraz ciągłego poszukiwania większej swobody ruchu i oddechu. Jej zadaniem jest powrót do naturalności, często traconej na skutek pośpiechu, stresów i obaw, utrwalających tendencję do wkładania w wykonywaną czynność zbyt dużo wysiłku i niepotrzebnych napięć mięśniowych.

Metodę tę stworzył australijski aktor Frederick. Matthias Alexander (1869-1955), szukający sposobu na pokonanie własnych problemów z chrypką i słabnącym głosem. Alexander odkrył, że poprawa sposobu posługiwania się własnym organizmem prowadzi do lepszego jego funkcjonowania i eliminacji wielu dolegliwości i bólów. Stwierdził, że utrzymanie swobodnej prostej postawy zachowującej pełną przestrzeń całego organizmu oraz prawidłową dynamiczną relację pomiędzy głową, szyją i kręgosłupem umożliwia niezaburzony przebieg podstawowych procesów życiowych oraz optymalne funkcjonowanie wszystkich organów, swobodę oddechu, ruchu i głosu.
Uzyskuje się to poprzez wzrost świadomości własnego ciała i jego reakcji, a przez to umiejętności obiektywnego obserwowania siebie prowadzącej do delikatnego korygowania zbędnych napięć i usztywnień wyłącznie poprzez odpowiednie ukierunkowanie myśli.

Początkowo z Techniki Alexandra korzystali głównie aktorzy, śpiewacy, muzycy i tancerze pragnący poznać lepsze sposoby dbania o podstawowy instrument swej pracy, czyli własny organizm. Z czasem metoda ta okazała się skuteczna w wielu innych problemach i dolegliwościach, których przyczyną są długoletnie nawyki nieprawidłowego używania pewnych partii ciała, uniemożliwiające ich prawidłowe funkcjonowanie.

Metoda ta uczy lepszego kontaktu z własnym ciałem, myślami i emocjami. Dzięki niej można pokonać wiele napięć i bólów towarzyszących bardziej lub mniej skomplikowanym ruchom i czynnościom. Stosuje się ją przy dolegliwościach kręgosłupa, nerwobólach, problemach psychosomatycznych. Korzystają z niej różne osoby, dla których zbyt szybkie tempo życia i codzienny stres stają się coraz bardziej uciążliwe, choć równie często przychodzący na lekcje nie skarżą się na żadne dolegliwości, pragną jedynie lepiej wykorzystywać własny potencjał, jak jeźdźcy szukający coraz lepszego kontaktu z koniem czy osoby zainteresowane własnym rozwojem.

Warsztaty grupowe organizowane są z myślą o osobach, które z różnych względów nie decydują się na regularną pracę indywidualną, a chcą poznać zasady tej metody i dowiedzieć się jak, wzorem F.M .Alexandra, zapanować nad swoimi niekorzystnymi nawykami. Polecane są również osobom, w trakcie lub po serii lekcji indywidualnych, jako szczególne dopełnienie wcześniejszej pracy. Grupowe ćwiczenia i zabawy symulujące niejako nasze interakcje w życiu, pozwalają w specyficznych warunkach i pod okiem instruktora wprowadzać w życie poznane wcześniej zasady i nowe sposoby wykorzystywania swoich możliwości.

O Technice Alexandra możecie poczytać w wywiadzie, którego udzieliła Magdalena Kędzior na stronie Zwierciadła: Czy jest Ci wygodnie w ciele

Prowadząca zajęcia:

Magdalena Kędzior

Ukończyła wydział Handlu Zagranicznego na warszawskiej SGH. W 1991 roku jako pierwsza osoba z krajów byłego bloku komunistycznego uzyskała dyplom ukończenia trzyletniej szkoły dla nauczycieli Techniki Alexandra – The Constructive Teaching Centre w Londynie. Jest członkiem Brytyjskiego Stowarzyszenia Techniki Alexandra. Autorka książek: „Technika Alexandra” i „Jeść? Nie jeść? Żyć”. Prowadzi zajęcia indywidualne z Techniki Alexandra głównie w ramach praktyki prywatnej oraz zajęcia grupowe na różnorodnych kursach organizowanych przez uczelnie muzyczne i pedagogiczne. Współpracuje z Warszawską Akademią Teatralną, Akademiami Muzycznymi w Gdańsku, Łodzi, Bydgoszczy, Krakowie oraz innymi ośrodkami edukacyjnymi w Polsce.

Inwestycja:


1280 złotych, koszt jednego tygodnia
UWAGA! Na hasło Alcha otrzymacie 100 złotych zniżki! Hasło to wpiszcie w tytule przelewu.

Cena obejmuje zajęcia i noclegi w pokojach 2 – osobowych z łazienkami.
Wyżywienie we własnym zakresie. Jest możliwość wykupienia całodziennego wyżywienia lub wybranych posiłków w restauracji Bachus 150 m od ośrodka.

Warunkiem uczestnictwa w obozie jest zgłoszenie mailowe potwierdzone wpłatą zaliczki w wysokości 415 złotych i przesłaniem potwierdzenia wpłaty na adres: alcha@alcha.pl

Wpłatę prosimy kierować na konto z dopiskiem: „Technika Alexandra oraz termin”.
Magdalena Kędzior
PEKAO I O. w Warszawie
79124010371111000006942133

Pozostałą kwotę należy zapłacić w dniu rozpoczęcia obozu u Magdaleny Kędzior.
Przyjmujemy tylko zgłoszenia potwierdzone wpłatą.
W przypadku jej braku w ciągu 7 dni od daty dokonania rezerwacji miejsce zostanie anulowane.

Swoje uczestnictwo wraz z wpłatą można wycofać do miesiąca przed obozem.
Po tym terminie wpłata przepada bez możliwości przeniesienia jej na inny termin.

Co zabrać:

kilka książek pod głowę, wygodne ubranie, śpiwór lub kocyk, płyn przeciwko komarom ewentualnie strój do opalania i kąpieli.

Miejsce

Ośrodek Wypoczynkowy Relaks Bogumiły Terendy znajduje się na pograniczu lasu, w odległości 20 minut od morza spacerkiem przez las. Zalew Wiślany oddalony jest o ok.150 m.

Na dużym ogrodzony terenie znajduje się plac zabaw dla dzieci z trampoliną, tenis stołowy oraz miejsce do siatkówki i badmintona. Na posesji jest również parking samochodowy, miejsce na grillowanie i ognisko.
Do dyspozycji Państwa mamy pokoje dwuosobowe, każdy z łazienką i TV.
W każdym pokoju znajduje się również lodówka i czajnik.

Zapisy:

Alcha Ośrodek Rozwoju Osobistego
alcha.osrodek@alcha.pl
tel: 608-028-124

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

Wykład Magdaleny o Technice Alexandra