nagłówek

Plener malarski

378027084telefon-043telefon-052telefon-076telefon-031-2telefon-031image-php_087_0097-2020

Termin: 6-13 sierpnia 2017
Miejsce: Białowieża, Pokoje gościnne Białowieskiego Parku Narodowego
Prowadząca: Joanna Świerczyńska

Plener malarski skierowany jest przede wszystkim do osób nieumiejących rysować, malować, tworzyć, ale też i tych, którzy zdążyli rozsmakować się w malowaniu, tworzeniu.
Jest to już kolejne spotkanie ze sztuką w ośrodku Alcha i kolejny plener prowadzony przez Joannę Świerczyńską.

Nasz poprzedni Plener malarski w Janowie Podlaski.

Tym razem zapraszamy w bardzo malownicze miejsce Polski, o którym ostatnio bardzo głośno, do Białowieży, serca Białowieskiego Parku Narodowego.

Być może myśleliście już o rysowaniu wielokrotnie, ale onieśmieleni krytyką rezygnowaliście lub nie znaleźliście dla siebie miejsca, przestrzeni oraz osoby, która Was wprowadzi w świat sztuki.
Teraz macie okazję poznać swoje skrywane lub nieuświadomione talenty.

Plener to intensywna praca twórcza połączona z przyjemnością przebywania w otoczeniu przyrody, szczególnie pięknej i dziewiczej jak ta w Białowieski Parku Narodowym.

Cały czas poświęcony będzie szkicowaniu i malowaniu, korektom i rozmowom o sztuce. Na zakończenie pleneru wszyscy uczestnicy zaprezentują swoje prace malarskie na wystawie, będzie uroczyste otwarcie, będziemy oglądać efekt tygodniowej pracy. Będzie również dokumentacja fotograficzna-każdy z uczestników otrzyma płytkę CD ze zdjęciami z poplenerowej wystawy.
Zadbamy o wspaniałą atmosferę twórczą, sprzyjającą poszukiwaniu własnej tożsamości artystycznej. Będą zajęcia w plenerze, szkice i malowanie obrazów, spotkamy ciekawych ludzi. Przewidujemy spotkanie ze znanym działaczem i obrońcą przyrody Adamem Wajrakiem (do potwierdzenia), zwiedzanie Kruszynian, wsi bogatej w zabytki kultury tatarskiej, prawosławnej i katolickiej, wizytę malarską w Rezerwacie Pokazowym Żubrów, jak również wykład o skłaniającym do refleksji tytule: „Jakie jest moje miejsce w świecie sztuki. Chcę zrozumieć sztukę! Na czym polega twórczość? Czy każdy może tworzyć?”.

Przewidujemy indywidualną pracę z każdym uczestnikiem podczas trwania całego pleneru, ale bezcenne dla nas wszystkich będą również codzienne wspólne spotkania, na których dokonamy przeglądu naszych dotychczasowych dokonań, będziemy rozmawiać i nawzajem „nakręcać się” do dalszej pracy.

Uczestnikom pleneru zapewniamy opiekę artystyczną, wszystkie materiały niezbędne do pracy i noclegi. Wyżywienie proponujemy we własnym zakresie. Na terenie hotelu, w którym mamy noclegi znajduje się restauracja, w której można zjeść śniadania, obiady i kolacje.
W bardzo bliskiej okolicy są również inne restauracje, bary, kafejki. Będziemy, więc mogli przygotowywać sobie posiłki we własnym zakresie lub wspólnie chodzić na posiłki w różne miejsca.

W programie:
– nauka rysunku i malarstwa,
– nauka kompozycji i perspektywy,
– prace w plenerze przy użyciu różnych technik,
– pejzaż – kompozycje przestrzenne,
– korekty prac bez ograniczeń,
– wycieczka z przewodnikiem do rezerwatu ścisłego,
– wycieczka i prace plenerowe do Kruszynian,
– wycieczka i prace plenerowe do Pokazowego Rezerwatu Żubrów,
– spotkanie z Adamem Wajrakiem w Teremiskach (ten punkt jest jeszcze do potwierdzenia).

Materiały zapewnione:
– pędzle okrągłe do akwarel,
– przyrządy do malowania tuszem,
– papier akwarelowy,
– papier do pasteli,
– tusz,
– ołówki,
– węgiel rysunkowy,
– akwarele,
– suche pastele,
– szkicowniki.

Uwaga! uczestnicy muszą zaopatrzyć się w tzw. krzesełko wędkarskie, oraz strój „ malarza”- ubranie które w trakcie pracy twórczej może się zachlapać i zniszczyć, płyn przeciwko komarom, kleszczom.

Osoba prowadząca: Joanna Świerczyńska

Urodziła się w Warszawie.
Ukończyła grafikę na warszawskiej ASP w pracowni grafiki – linorytu prof. Haliny Chrostowskiej
i malarstwa prof. Jerzego Tchórzewskiego. W ramach studiów artystycznych ukończyła studium pedagogiczne. W latach 80-tych XX wieku uczestniczyła w niezależnym życiu artystycznym.
Przez 8 lat związana z ” Gazeta Wyborczą” jako graficzka i rysowniczka.
Pracuje w technice monotypii, maluje obrazy, rysuje oraz zajmuje się projektowaniem wnętrz.
Układa programy i realizuje warsztaty autorskie, współpracuje z grupami kreatywnymi. Aktywnie uczestniczy w działaniach partycypacyjnych łączących działalność artystów z działaniami amatorów. Prowadzi twórcze plenery dla amatorów.
Współpracuje z Fundacjami i organizacjami pozarządowymi, przewodnikami praskimi a także z: Zachęta – Galeria Narodowa, Fundacja Pompka, Hereditas, Organizacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Wars-Off, Spotlight Kids, Fundacja Dom Kultury, Fundacja Projekt Starsi, Galeria Labirynt -z Lublina.
Prowadziła min:
Cykliczne zajęcia z osobami chorymi na Alzheimera-Centrum Alzh. Warszawa-2014, Cykl zajęć plastycznych dla dorosłych w JCC Warszawa -Jewish Community Center – Centrum Społeczności Żydowskiej -2014, warsztaty dorosłych oraz dla nauczycieli w Zachęta-Galeria Narodowa. Prowadziła warsztaty kreatywne dla kobiet osadzonych w wiezieniu na Grochowie, warsztaty dla seniorów. Prowadzi autorski program Koło Gospodyń Miejskich Maluje.
Współtworzy akcję artystów praskich „Stan Rzeczywisty – nocne spotkania z twórcami” i jest uczestniczką wydarzeń tej akcji od 2012r.
Od 2012 r. współpracuje twórczo z artystą rzeźbiarzem Pawłem Althamerem przy artystycznych działaniach określanych jako Kongres Rysowników rozpoczętych podczas 7 Berlin Biennale (Berlin, Rzym, Pekin, Ivanofranovsk, Turyn, Warszawa) oraz bierze udział projektach artystycznych min. Świecie 2015r. -projekt ”Arka”, Kielce 2016r.- projekt ”Nomada”
Wspólnie z Althamerem prowadzi zajęcia artystyczne z Grupa Nowolipie osobami chorymi na SM w Ognisku na Nowolipkach od 2013r.
Aktualnie uczestniczy w rocznym w kursie zawodowym „Arteterapia-Kultura przeciw Wykluczeniu” prowadzonym przez Akademie Umiejętności Społecznych Centrum Łowicka w Warszawie rekomendowanym przez NCK.
Ostatnie wystawy indywidualne:
galeria „Klitka” – malarstwo olejne, 2011
galeria „Graże”- malarstwo olejne, 2012
galeria „Graże”- malarstwo olejne, 2013
galeria „Graże”- malarstwo olejne, „Szinuazerie” 2014
Prace w kolekcjach państwowych (min. kolekcja miasta Kolonii-Niemcy) oraz prywatnych w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, USA, Anglii.

Plan wyjazdu:


NIEDZIELA, 6 sierpnia
15.00-17.30 Sprawy organizacyjne, zapoznanie, poznajemy materiały malarskie, omawiamy zadania czekające uczestników pleneru.
17.30 – 19.00 czas wolny
19.00 Spacer po okolicy – zapoznanie z pejzażem, aklimatyzacja spacery po okolicy ze szkicownikami – w poszukiwaniu motywów do obrazów.

PONIEDZIAŁEK, 7 sierpnia
10.00 – 13.00 Zajęcia w plenerze – malowanie suchymi pastelami studium natury w cieplej i zimnej gamie barwnej -temat „Otaczająca nas przyroda”.
13.00-16.00 czas wolny
16.00 Spacery po okolicy ze szkicownikami – w poszukiwaniu motywów do obrazów. Szkice w plenerze-wyjście ze szkicownikami – krótkie 10 minutowe prace -technika ołówek, węgiel rysunkowy/sangwina, flamaster.
18.30- 20.00 czas wolny
20.00 – 21.00 Wspólne oglądanie i korekta prac wykonanych w godzinach przedpołudniowych.

WTOREK, 8 sierpnia
10.00 – 13.00 Zajęcia w plenerze, malowanie suchymi pastelami studium natury w ciepłej i zimnej gamie barwnej -temat „Architektura w krajobrazie” w oparciu o wybrany obiekt na terenie Parku. Można wybrać cały obiekt lub detal np. metalowy element ogrodzenia, element architektury drewnianej itp.
13.00-16.00 czas wolny
16.00-17.00 Wspólne oglądanie i korekta prac wykonanych w godzinach przedpołudniowych.
17.00-18.30 czas wolny
Ewentualny wyjazd do Teremisek na spotkanie z przyrodnikiem, dziennikarzem i obrońcom Puszczy, Adamek Wajrakiem. Wyjazd do potwierdzenia.

ŚRODA, 9 sierpnia
10.00 Wyjazd do Kruszynian -szkicowanie -technika dowolna.
Cały dzień spędzimy w Kruszynianach, znanej wsi, w której muzułmanie, katolicy i prawosławni żyją razem. Jednymi z główną atrakcji tej małej miejscowości są: zabytkowy meczet, pobliski mizar (cmentarz muzułmański) oraz mała cerkiewka. Zwiedzanie najstarszego do dziś zachowanego meczetu tatarskiego w Polsce, wpisanego na krajową listę zabytków, a w 2012 roku uznanego za pomnik historii. Możliwość posmakowania prawdziwej kuchni tatarskiej w Tatarskiej Jurcie. O smakowitości serwowanych potraw zdążyło się przekonać wiele znanych osób (min. Książę Karol, Robert Makłowicz, Piotr Bikont, Adam Małysz, Don Vasyl, Muniek Staszczyk, Jarosław Kazberuk, Włodzimierz Zientarski, Emilia Krakowska, Pascal Brodnicki, Maciej Nowak, Bartek Opania, Maja Ostaszewska, Michał Fajbusiewicz, Aleksandra Kwaśniewska, Andrzej Grabarczyk, Zenon Martyniuk, Katarzyna Herman, Joanna Moro, Tamara Arciuch, Zbigniew Buczkowski, Bartek Kasprzykowski, Kora, Agnieszka Grochowsaka, Czesław Mozil, Katarzyna Grochola, Michał Ogórek).
18.00-20.00 Powrót do Białowieży, wspólne oglądanie i korekta prac wykonanych w ciągu dnia.

CZWARTEK, 10 sierpnia
10.00-13.00 Zajęcia w plenerze -malowania akwarela Poznajemy zasady kompozycji i łączenia kolorów w technice akwareli. Temat „Kolory natury”.
13.00 -16.00 czas wolny
16.00 Wizyta w Rezerwacie Pokazowym żubrów -szkice piórkiem /węglem (ok. 3 godzin).
20.00 Wspólne oglądanie i korekta prac wykonanych w godzinach przedpołudniowych.

PIĄTEK, 11 sierpnia
10.00 – 13.00 Wyjście w plener, zajęcia w plenerze – akwarela. Temat „ Otaczająca nas przyroda. Kolory natury”. Wybieramy „detal” który będzie bohaterem obrazu-kwiat, kępa trawy, niebo z chmurami itp.
13.00-16.00 czas wolny
16.00-17.30 Wspólne oglądanie i korekta prac wykonanych w czasie pleneru, wybór prac na wernisaż.

SOBOTA, 12 sierpnia
10.30 – 14.00 Przygotowanie wernisażu poplenerowego.
14.00-16.00 czas wolny
16.00-18.00 Otwarcie wystawy poplenerowej

NIEDZIELA, 13 sierpnia
Wyjazd
Pokoje należy zwolnić do godziny 12.00.

Koszt pleneru:

1.490 złotych – plener, w cenę wliczone są materiały.
plus 
445
złotych noclegi w pokojach dwuosobowym z łazienką płatne na miejscu w recepcji Białowieskiego Parku Narodowego.
Dopłata do jedynki wynosi 445 złotych.

Śniadania, obiady i kolacje są we własnym zakresie. Na terenie Parku znajduje się restauracja. Cena śniadania to koszt 18-20 złotych, obiadu w granicach 25-40 złotych, kolacji 20-30 złotych, w zależności od wybranego menu. Śniadania i kolacje można oczywiście przygotować sobie we własnym zakresie. W ośrodku znajduje się aneks, a w nim lodówka, czajnik, mikrofalówka. Naczynia należy zabrać ze sobą.
W samej Białowieży jest dużo sklepów spożywczych, barów, restauracji od tych bardzo drogich do tych „w sam raz”. 🙂

Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest zgłoszenie mailowe lub telefoniczne potwierdzone wpłatą zaliczki w wysokości 400 złotych oraz przysłanie danych personalnych, numeru telefonu kontaktowego oraz aktualnego adresu zamieszkania.

Wpłatę prosimy kierować na konto ośrodka z dopiskiem: „usługa szkoleniowa”.

Przyjmujemy tylko zgłoszenia potwierdzone wpłatą.
W przypadku jej braku w ciągu 7 dni od daty dokonania rezerwacji miejsce zostanie anulowane.

Pozostałą kwotę należy zapłacić w dniu warsztatu, u organizatorki pleneru, Alicji Chlasta.

Swoje uczestnictwo wraz z wpłatą można wycofać do jednego miesiąca przed zajęciami.
Po tym terminie wpłata przepada bez możliwości przeniesienia jej na inny termin.

Miejsce:

Pokoje gościnne Białowieskiego Parku Narodowego.
„Pokoje Gościnne” Białowieskiego Parku Narodowego znajdują się w Białowieży, na terenie objętego strefą ciszy zabytkowego Parku Pałacowego. Zostały oddane do użytku w 2008 roku. Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Gwarantuje wszystkim Gościom spokój i dobry wypoczynek w bliskim sąsiedztwie bogatej przyrody. Jego usytuowanie sprawia, że jest doskonałym punktem wypadowym do zwiedzania Białowieskiego Parku Narodowego i wędrówek szlakami turystycznymi Puszczy Białowieskiej. W budynku, w którym mieszczą się „Pokoje Gościnne” znajduje się również restauracja, Muzeum Przyrodniczo-Leśne z punktem sprzedaży pamiątek oraz Dyrekcja Białowieskiego Parku Narodowego.
Wszystkie pokoje mają łazienki oraz wyposażone są w telefon. Pokoje nie posiadają telewizorów.

Przydatne linki:

Białowieski Park Narodowy, noclegi
Restauracja Parkowa
Tatarska Jurta

Co zabrać:

Płyn przeciw komarom i kleszczom, wygodne buty, płaszcz przeciwdeszczowy, nakrycie głowy. Jeśli macie swoje sztalugi to zabierzcie je z sobą, ale też my będziemy mieli sztalugi do użyczenia.
Uwaga! uczestnicy mogą zaopatrzyć się w tzw. krzesełko wędkarskie, oraz strój „ malarza”- ubranie które w trakcie pracy twórczej może się zachlapać i zniszczyć.

Plener malarski – lipiec 2013

Krótka fotorelacja z plenerów malarskich, które odbyły się w ubiegłych latach.