nagłówek

Ajurweda w życiu codziennym – obóz letni w Kazimierzu Dolnym

Termin: 29.07-03.08.2014
Miejsce: Kazimierz Dolny
Prowadzący: dr Partap Chauhan – Instytut Jiva Ayurveda Indie
LAST MINUTE – Koszt warsztatu obniżony z 1200 złotych na 900 złotych!

obóz ajurwedy strona

Warsztat będzie tłumaczony na język polski.

To będzie wyjątkowy obóz, wypełniony wykładami, warsztatami, spotkaniami, wspólnym gotowaniem.

Ajurweda w ujęciu dr Partapa, lekarza z Indii to nic innego jak głęboka ekologia, o której coraz więcej mówi się w zachodniej kulturze. Można postawić między nimi znak równości.
Ajurweda mówi nam, że nie istniejemy w oderwaniu od wszechświata, natury, ziemi, drugiego człowieka. Jesteśmy ze wszystkim jednością. Nasze zdrowie, szczęście, pomyślność zależy od harmonijnego powiązania między mną a kosmosem, między mną a najmniejszą cząstką we wszechświecie.

Ajur + veda znaczy – wiedza o człowieku. Cały system uczy nas jak poprzez oczyszczanie ciała, zmysłów, umysłu dochodzimy do duszy i jedności.

Dr Partap Chauhan jest jednym z najbardziej znanych lekarzy Ajurwedy na świecie.
Za swą działalność naukową i edukacyjną otrzymał wiele prestiżowych nagród w tym: nagrodę Prezydenta Indii w 1996, nagrodę Stowarzyszenia Lekarzy Indyjskich w 1999 roku (Awarded „Life Fellowship” of All India Doctors Association of ISM) oraz specjalną nagrodę przyznaną przez Organizację Narodów Zjednoczonych za projekt medyczny „TeleDoc” i uroczyście wręczoną w 2003 roku w Genewie.

To wielki zaszczyt dla nas, że możemy gościć dr Partapa Chauhana u siebie.

Ajurwedyjska unikalna koncepcja zdrowia istniejąca kilka tysięcy lat, postrzega człowieka jako nierozerwalne połączenie ciała, umysłu i duszy. Ogromna wiedza i głębia filozofii ajurwedyjskiej ma bardzo dużo do zaoferowania każdemu, kto poszukuje zdrowia doskonałego. Ajurwedyjski sposób życia pomaga ludziom w dzisiejszych zabieganych czasach prowadzić życie zgodnie z naturą i łagodnie przejść przez zakręty losu.

Warsztat przedstawia proste zasady i praktyki pozwalające na zastosowanie starożytnej wiedzy w życiu codziennym.

W trakcie warsztatu przybliżymy następujące tematy :

Podstawowe zasady i założenia ajurwedy
a. Co to jest ajurweda i jakie są jej podstawowe założenia
b. Koncepcja pięciu elementów – Panchmahabhutas
c. Ajurwedyjska koncepcja doszy/typów konstytucujnych/ Vata, Pitta, Kapha
d. Właściwości doszy i sposoby ich równoważenia
e. Ojas – energia cielesna

Metabolizm i trawienia
a. Ogień trawienny – Jatharagni
b. Jak toksyny Ama – wpływają na powstawanie chorób
c. Pięć smaków
d. Zastosowanie ziół i przypraw

Zrozumienie typu naszego ciała
a. Prakriti – nasz typ konstytucyjny
b. Jak określić swój typ konstytucyjny
c. Podstawowe zasady dbania o zdrowie
d. Zasady spożywania posiłków według ajurwedy
e. Domowe sposoby na podstawowe dolegliwości

W programie:

Podstawy ajurwedy – w jaki sposób zachować zdrowie poprzez odpowiednią dietę, styl życia, zasady higieny, ćwiczenia i techniki relaksacyjne. Jak leczyć chorych; zależnie od dolegliwości i ich przyczyn, diagnoza, sposoby leczenia i terapie, leczenie i zapobieganie chorobom.

Jivananda
– proste ćwiczenia rozciągające
Nasze ciało stworzone jest do działania i ruchu. Funkcjonuje znacznie lepiej kiedy ćwiczymy. Ćwiczenia relaksują, poprawiają krążenie krwi i wzmacniają mięśnie. Pomagają w usunięciu toksyn z organizmu. Powodują, że ciało lepiej znosi niezdrowy styl życia. Mówi się, że ćwiczenia nie leczą depresji ale pozwalają jej zapobiec.
Zdecydowanie poprawiają kondycję skóry, wspomagając krążenie powodują, iż więcej tlenu i składników odżywczych dostaje się do komórek.
Ćwiczenia uwalniają nagromadzony stres i napięcia.
– ćwiczenia oddechowe
Ajurweda uważa iż „oddech jest bardzo ważną częścią zdrowego życia, oddech jest przejawem energii w ciele, jeśli kontrolujesz oddech, kontrolujesz swoja siłę życiową” Oddechy w ajurwedzie nazywa się pranayama, dzięki nim utrzymuje się świadomość w równowadze. Ajurweda uważa że tylko ten kto praktykuje praynayamę może doświadczyć prawdziwego znaczenia miłości i pokoju.
– medytacja
W ajurwedzie medytacje praktykuje się, aby odzyskać kontrolę nad emocjami, zapanować nad myślami oraz zwiększyć świadomość, harmonię i porządek w codziennym życiu. Medytacja zmniejsza działanie stresu, rozbudza kreatywność i inteligencje. Praktykowana regularnie pomaga usunąć symptomy negatywnych emocji, które według ajurwedy mają negatywne oddziaływanie na poszczególne organy w naszym ciele.

Kayakalpa (odmładzanie) – ten dział ajurwedy całkowicie poświęcony jest ajurwedyjskim zewnętrznym terapiom odmładzającym oraz wewnętrznemu odżywieniu organizmu. W skrócie kayakalpa oznacza całkowitą transformację osoby.

Warsztat hinduskiego masażu głowy
Przedstawimy proste metody i techniki masażowe mające zbawienny wpływ na nasze ciało i psychikę.
Regularny masaż głowy:
… cudownie relaksuje
… zwiększa zdrowie skóry czaszki
… nadaje włosom blask
… likwiduje bloki i nagromadzone napięcia
… na poziomie emocjonalnym uspokaja ducha i łagodzi stres
W Indiach stosuje się go od tysięcy lat, używając do masażu naturalnych olei, jak sezamowy, kokosowy czy olej amla.

Kuchnia ajurwedyjska – warsztaty kulinarny
Według ajurwedy jedzenie jest pierwszym podstawowym lekarstwem, używanym do zapobiegania chorobom jak i do ich leczenia. Od tego co jemy, w jaki sposób i w jakich ilościach zależy nasze zdrowie, zarówno psychiczne, fizyczne jak i mentalne. Dania kuchni ajurwedyjskiej są proste i szybkie do przygotowania a produkty i przyprawy łatwo dostępne. Codziennie poświęcamy czas na przygotowanie posiłków zadbajmy aby były one zdrowe i pożywne.

Osoba prowadząca: Dr Partap Chauhan

PartapChauhan2

Dr Partap Chauhan BAMS Ayurvedacharya – jest jednym z niewielu ekspertów od ajurwedy, który studiował, a obecnie praktykuje ajurwedę w jej oryginalnej formie. Po ukończeniu medycyny ajurwedyjskiej na Uniwersytecie w Delhi przez pięć lat studiował ajurwedę i farmację u Vaidya Nanak Chand Sharma w Kaya Maya Ayurvedic Hospital.

Dr Chauhan jest autorem, nauczycielem, mówcą i najwięcej podróżującym po świecie lekarzem ajurwedyjskim. Ma ogromny wkład w propagowanie ajurwedy na świecie związany jest z wieloma Międzynarodowymi Ajurwedyjskimi Instytucjami i Uniwersytetami.

Jest jednym z najbardziej znanych lekarzy Ajurwedy na świecie. Za swą działalność naukową i edukacyjną otrzymał wiele prestiżowych nagród w tym: nagrodę Prezydenta Indii w 1996, nagrodę Stowarzyszenia Lekarzy Indyjskich w 1999 roku (Awarded „Life Fellowship” of All India Doctors Association of ISM) oraz specjalną nagrodę przyznaną przez Organizację Narodów Zjednoczonych za projekt medyczny „TeleDoc” i uroczyście wręczoną w 2003 roku w Genewie.

W 1992 roku, Dr Partap Chauhan założył aptekę i klinikę Jiva Ayurveda w Faridabad, mieście położonym na południe od Delhi. Od tego czasu praktykuje ajurwedę, lecząc chroniczne chorych, specjalizuje się w chorobach uznawanych za nie uleczalne. Jest ekspertem w dziedzinie oryginalnych leków ajurwedyjskich włączając w to rasa shastra oraz nauczania ajurwedy w jej najczystszej formie. Jego marzeniem jest aby ajurweda zagościła w każdym domu tak aby na świecie zapanowało zdrowie, szczęście i pokój.

Klinika założona w 1992 roku przeistoczyła się w prężnie działający Instytut Jiva Ayurveda działający na wielu płaszczyznach jak; produkcja leków ziołowych, organizacja i uczestnictwo w międzynarodowych seminariach, organizacja kursów i szkoleń zakresu ajurwedy, publikowanie książek i DVD o tematyce ajurwedyjskiej, centrum Tele medyczne, kliniki ajurwedyjskie w Indiach i poza granicami, organizacja wyjazdów ajurwedyjskich dla najbiedniejszych, pierwsza i najbardziej popularna strona internetowa dotycząca ajurwedy www.jiva.com. Dr Partap Chauhan odwiedził ponad 40 krajów, między innymi Wielką Brytanię, Francję, Danię, Szwecję, USA, Niemcy, Rosję, Estonię, Czechy, Szwajcarię, Japonię, Chorwację, Finlandię, Polskę i Węgry.
W Polsce na stałe współpracuje z miesięcznikiem Zwierciadło.

SONY DSC

Elżbieta Żuk-Widmańska

(warsztat hinduskiego masażu głowy)
Ajurwedą zajmuje się od 2004 roku. Wiedzy i masaży ajurwedyjskich uczyła się w Instytucie Jiva Ayurveda w Indiach, Faridabad pod kierunkiem Doktora Partapa Chauhana. Ukończyła szkolenie w zakresie “Ayurvedic Massage and Treatment”, “Ayurveda and Rejuvenation” , ” Ayurvedic cooking and life style”.
W School of Ayurveda and Pancha Karma w Kanoor, Kerala ukończyła kurs z zakresu masaży ajurwedyjskich “Ayurvedic body work” .
Brała udział w warsztacie “Ajurweda a świadomość ciała” prowadzonym przez Donalda Van Howtena.
Prowadzi warsztaty kulinarne uczące przygotowywania posiłków według zasad ajurwedy oraz uczy kobiety jak dbać o siebie stosując metody naturalne.
Ogromną satysfakcję sprawia jej kiedy po zabiegach czy warsztatach kobiety przychodzą i mówią “Ela to działa”.

O ajurwedzie mówi:
“Według mnie, ajurweda to nauka o podejmowaniu decyzji, a podejmujemy je w każdej chwili. Chodzi o to aby były one korzystne dla nas z perspektywy całego życia. Jest to możliwe, kiedy umysł jest spokojny, wyciszony i zrównoważony. Jak to osiągnąć ? Tego właśnie uczy nas ajurweda.
Pomimo iż liczy sobie ponad 5 tysięcy lat, nie straciła nic ze swojej aktualności. Jej zasady są niezmienne i uniwersalne, na tym polega jej piękno”.

Termin:

29 lipca – 3 sierpnia 2014

Rozkład dnia:

29.07.2014 (wtorek)
14.00 obiad
16.00 – 18.00 wykład
18.00 kolacja
19.00 spotkanie organizacyjne

30.07.2014 (środa)
8.00 – 9.00 Jivananda
9.00- śniadanie
10.00 -13.00 – wykład
13.00 obiad
16.00 – 18.00 wykład
18.00 – kolacja

31.07.2014 (czwartek)
8.00 – 9.00 Jivananda
9.00- śniadanie
10.00 -13.00 Warsztat kulinarny – zasady spożywania posiłków według ajurwedy. Ugotujemy potrawy równoważące trzy doshe oraz oczyszczające i dodające energii
13.00- obiad
16.00-17.30 – wykład
18.00 – kolacja
20.00 – przy muzyce i herbacie indyjskiej/masala tea – powiemy o napojach i słodyczach w ajurwedzie

01.08.2014 (piątek)
8.00 – 9.00 Jivananda
9.00- śniadanie
10.00 -13.00 – wykład
13.00 – obiad
16.00 – 17.30 – warsztat hinduskiego masażu głowy
18.00 – kolacja

02.08.2014 (sobota)
8.00 – 9.00 Jivananda
9.00- śniadanie
10.00 -13.00 – warsztat kulinarny wraz z wykładem
13.00- obiad
16.00-18.00 – wykład
18.00 – kolacja

03.08.2014 (niedziela)
8.00 – 9.00 ćwiczenia rozciągające Jivananda
9.00- śniadanie
10.00 -13.00- wykład
13.00 – obiad kończący obóz

Cena:

1.200 złotych – warsztat. LAST MINUTE – 900 złotych
PLUS
800,0 – 850,0 złotych noclegi i wyżywienie, płatne na miejscu w dniu rozpoczęcia obozu.

Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest zgłoszenie mailowe lub telefoniczne potwierdzone równoczesną wpłatą zaliczki w wysokości 300 złotych.
Wpłatę prosimy kierować na konto ośrodka z dopiskiem wpłata na warsztat: Ajurweda.

konto:
Alicja Chlasta
Deutsche Bank
05 1910 1048 2944 2902 8705 0001

Przyjmujemy tylko zgłoszenia potwierdzone wpłatą.
W przypadku jej braku w ciągu 7 dni od daty dokonania rezerwacji miejsce zostanie anulowane.

Swoje uczestnictwo wraz z wpłatą można wycofać do miesiąca przed zajęciami.
Po tym terminie wpłata przepada bez możliwości przeniesienia jej na inny termin.

Miejsce:

fot-104k.jpg fot-105d.jpg
024 fot-168k.jpg

Obóz odbędzie się w przepięknym pensjonacie w Kazimierzu Dolnym, w miejscowości nazywanej „perłą polskiej architektury renesansowej”.

Do dyspozycji mamy dom o wysokim standardzie, z pokojami 2 i 3 – osobowymi. Każdy pokój ma łazienkę.
Dodatkowym walorem miejsca jest duża sala do ćwiczeń w pomieszczeniu specjalnie do tego przystosowanym, w kształcie koła, z drewnianymi podłogami i ścianą z dużym oknem.
Dom położony jest w bardzo malowniczym miejscu, w Kazimierskim Parku Krajobrazowym.
Około 5 minut drogi od pensjonatu zaczyna się baśniowy Korzeniowy Dół, cel większości wycieczek turystycznych z Kazimierza Dolnego. Dla nas jest to wspaniałe miejsce do spacerów w przerwach pomiędzy zajęciami.
Gospodarze zapewniają wyśmienitą kuchnię oraz zdrowe, wegetariańskie jedzenie. Jedzenie jest rzeczywiście smakowite i zadowala smaki nie tylko wegetarian.
Czyste powietrze, cisza, wyjątkowa współpraca gospodarzy w tworzeniu dobrej atmosfery sprawiają, że jest to idealne miejsce do pracy i wypoczynku.

Co zabrać:

wygodny strój oraz buty do ćwiczeń, płyn przeciw komarom, notatnik, strój kąpielowy.