nagłówek

„Kurs Mindfulness” w Puszczy Białowieskiej

Zaproszenie na „Kurs Mindfulness” w przyrodzie Puszczy Białowieskiej”, formuła weekendowa poszerzona o warsztat „Mindfulness i las”.

Jon Kabat-Zinn, twórca metody, pisze o Mindfulness, że jest to „ szczególny rodzaj uważności:
skierowanej na bieżącą chwilę,
świadomej,
nieosądzającej.”

„Uważność jest prostą i jednocześnie nadzwyczaj skuteczną metodą, by włączyć się w nurt życia, odkryć w sobie mądrość i siły witalne.”
Jon Kabat-Zinn

Terminy spotkań:
5-7 października 2018
13-14 października 2018
26-28 października 2018

Miejsce: Białowieża, siedziba Białowieskiego Parku Narodowego
Prowadzący: Zenon Kruczyński
Wielkość grupy: maksymalnie 15 osób.

Czasami w dłuższym okresie doświadczamy gonitwy pesymistycznych myśli i nieprzyjemnych nastrojów. Praca jest irytująca, relacja z partnerem się sypie, czujemy się niepewnie jako rodzice… Pojawia się niemiłe poczucie bycia-niewystarczająco-dobrym. I jeszcze na dodatek coś dzieje się ze zdrowiem. Żyjemy w uogólnionym napięciu, nazywanym przez nas „stresem”.

Czyż nie jest to czas, aby sięgnąć po konkretne wsparcie?

Metoda Mindfulness uznana jest za skuteczną metodę zmniejszającą poziom uogólnionego stresu i jego skutków.

Bibliografia naukowa na temat metody szybko rośnie, a uczestnicy potwierdzają, że to naprawdę działa.
Wielu ludzi doświadczyło dobrodziejstw metody która:

► Wyraźnie łagodzi stres
► Zapobiega nawrotom depresji
► Wspomaga zdrowienie z różnych chorób i zmniejsza dolegliwości fizyczne
► Uczy łagodnego i wyważonego stosunku do samego siebie
► Rozwija intuicję i kreatywność
► Wykształca zdolność do koncentracji
► Rodzi mądrą akceptację dla siebie i innych
► Poszerza stan zaufania
► Pozwala poradzić sobie ze stanami lękowymi

W czasie całego kursu poszerzonego o program warsztatu „Mindfulness i Las” i inne zajęcia w przyrodzie, poznamy unikalne sposoby służące temu, aby móc żyć bardziej na luzie, skuteczniej się regenerować oraz sprawczo radzić sobie z trudnościami. Staniemy się spokojniejsi i bardziej zaradni.

Kurs polecany jest dla osób, które mają do czynienia z:
► Stresującymi przeciążeniami w pracy i w rodzinie
► Trudnymi emocjami
► Natrętnymi myślami
► Zaburzeniami snu
► Problemami z koncentracją
► Kryzysami osobistymi i zdrowotnymi
► Z chronicznym zmęczeniem i poczuciem wypalenia

Istnieje cała sztuka radzenia sobie z trudnościami. W czasie kursu uczestnicy nabywają konkretnych umiejętności do poradzenia sobie z problemami. Wartością dodaną jest to, że doznanie natury w niecodzienny sposób jakiego doświadczymy w czasie zajęć, pozwala na szerszy horyzont i zdrowszy dystans do naszej powszedniej gonitwy.

Cechy wyrabiane przez uważność w czasie kursu:
► Zrównoważenie emocjonalne
► Spostrzegawczość
► Zdolność do wyciszania zamętu w umyśle
► Pewność siebie i odwaga
► Elastyczność
► Wolność od osądzania siebie
► Zmysłowość w przyrodzie

Kurs uczy uzdrawiających zasad i ćwiczeń, które są jak znalazł dla dzisiejszego zestresowanego świata. Z każdym kolejnym dniem stosowania jakiegoś ćwiczenia z programu kursu samopoczucie staje sie lepsze. Mindfulness to spójny system wprowadzający łagodnie, krok po kroku, w cenne umiejętności. Praktyki same w sobie są przyjemne, a życie po nich staje się jaśniejsze i bardziej optymistyczne.

Dzięki praktyce uważności można wyciszyć swój umysł i zyskać energię, która pozwoli na podjęcie działań na nowo, z nowymi pomysłami i pogodniejszym spojrzeniem na rzeczywistość.

Ważnym założeniem jest to, że w czasie trwania kursu, pomiędzy kolejnymi spotkaniami, uczestnicy są gotowi do podjęcia samodzielnej praktyki w wymiarze około 45 minut dziennie. Czas kursu sam w sobie jest odpoczynkiem i odprężeniem – wszak to kurs redukcji stresu. Spotkania odbywają się w przyjaznej, relaksującej atmosferze, a część zajęć w Puszczy Białowieskiej w samym Rezerwacie Ścisłym.

Czas kursu szybko mija a uczestniczyć w nim może prawie każdy – nie są potrzebne jakieś wcześniejsze doświadczenia czy umiejętności. Każdy, kto chciałby aby jego życie było lżejsze i bez zbędnych napięć, oraz każdy, kto chciałby nauczyć się, jak można radzić sobie z problemami w zdrowy i skuteczny sposób.

Każdy uczestnik otrzyma na pendrive pakiet materiałów kursowych wraz z profesjonalnie nagranymi medytacjami stosowanymi w Mindfulness, pomocnymi w pracy własnej. W okresach pomiędzy spotkaniami i przez miesiąc od zakończenia kursu uczestnicy mają możliwość konsultacji osobistych, mailowych, telefonicznych lub na skypie z prowadzącym kurs.

Kurs poprowadzony jest w formule dynamicznej, w rytmie trzech spotkań weekendowych:
– piątek 18:00 – 21:00
– sobota 10:00 – 14:00; 15.30 – 18:30
– niedziela 9:45 – 12:45
W soboty i niedziele zajęcia poranne w przyrodzie 8:00 – 9:00 – dla osób chętnych.

Proszę zadbaćo wygodne ubranie, np. dres.

Prowadzący: 


ZENON KRUCZYŃSKI – certyfikowany nauczyciel MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction) i MBCT (Mindfulness-Based Cognitive Therapy), czyli metody Redukcji Stresu Opartej na Uważności i Terapii Poznawczej Depresji Opartej na Uważności. Wykształcony przez Institut for Mindfulness-Based Approaches w Bedburgu – IMA. Należy do Sekcji Nauczycielskiej Polskiego Towarzystwa Mindfulness.

Jako trener w Instytucie Psychoimmunologii w Warszawie pod kierunkiem Wojciecha Eichelbergera, odbył roczny staż z metody 8xO. Absolwent Studium Terapii Uzależnień w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie. Trener mentalny zawodników Polskiej Kadry Olimpijskiej w ramach projektu „Silna i Odporna Psychicznie Polska Kadra Olimpijska″. Prowadzi kursy i warsztaty z obszarów mindfulness oraz warsztaty rozwojowe i rewitalizacyjne w Puszczy Białowieskiej.

Publicysta i działacz ekologiczny, autor książki „Farba znaczy krew”, rzecznik ekologii głębokiej.

Od ponad dwudziestu lat pod kierunkiem nauczyciela pogłębia medytację zen.
Żonaty, ojciec dorosłej córki i studiującego syna. Mieszka w Białowieży.

Koszt kursu:

1.250 złotych

Noclegi, śniadania, obiady i kolacje są we własnym zakresie.

Na terenie Parku znajduje się restauracja i hotelik, w którym się zatrzymamy. Cena śniadania to koszt 18-20 złotych, obiadu w granicach 25-40 złotych, kolacji 20-30 złotych, w zależności od wybranego menu. Śniadania i kolacje można oczywiście przygotować sobie we własnym zakresie. W hoteliku znajduje się aneks, a w nim lodówka, czajnik, mikrofalówka. 
W samej Białowieży jest dużo sklepów spożywczych, barów, restauracji od tych bardzo drogich do tych „w sam raz”. 🙂

Noclegi mamy zarezerwowane w pokojach dwuosobowych. Koszt noclegu wynosi 70 złotych od osoby. Przy powołaniu się na ośrodek Alcha, uczestnicy otrzymają 10% zniżki.

Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest zgłoszenie mailowe lub telefoniczne potwierdzone wpłatą zaliczki w wysokości 500 złotych oraz przysłanie danych personalnych, numeru telefonu kontaktowego.

Wpłatę prosimy kierować na konto ośrodka z dopiskiem: „usługa szkoleniowa”.

Przyjmujemy tylko zgłoszenia potwierdzone wpłatą.
W przypadku jej braku w ciągu 7 dni od daty dokonania rezerwacji miejsce zostanie anulowane.

Pozostałą kwotę należy zapłacić w dniu warsztatu, u organizatorki kursu, Alicji Chlasta.

Swoje uczestnictwo wraz z wpłatą można wycofać do jednego miesiąca przed zajęciami.
Po tym terminie wpłata przepada bez możliwości przeniesienia jej na inny termin.

Miejsce:

Pokoje gościnne Białowieskiego Parku Narodowego.
„Pokoje Gościnne” Białowieskiego Parku Narodowego znajdują się w Białowieży, na terenie objętego strefą ciszy zabytkowego Parku Pałacowego. Zostały oddane do użytku w 2008 roku. Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Gwarantuje wszystkim Gościom spokój i dobry wypoczynek w bliskim sąsiedztwie bogatej przyrody. Jego usytuowanie sprawia, że jest doskonałym punktem wypadowym do zwiedzania Białowieskiego Parku Narodowego i wędrówek szlakami turystycznymi Puszczy Białowieskiej. W budynku, w którym mieszczą się „Pokoje Gościnne” znajduje się również restauracja, Muzeum Przyrodniczo-Leśne z punktem sprzedaży pamiątek oraz Dyrekcja Białowieskiego Parku Narodowego.
Wszystkie pokoje mają łazienki oraz wyposażone są w telefon. Pokoje nie posiadają telewizorów.

Przydatne linki:

Białowieski Park Narodowy, noclegi
Restauracja Parkowa