nagłówek

Joga śmiechu

Termin: 15 czerwca 2013, godz. 16.00 – 18.00
Prowadzący: Piotr Bielski
Miejsce: Warszawa, ul. Bracka 18 lok. 70

Śmiech to zdrowie byle długo, głośno i z brzucha.

„Kiedy się śmiejesz, zmieniasz się, a gdy ty się zmieniasz, cały świat się zmienia”
dr Madan Kataria, lekarz, twórca jogi śmiechu.

Zazwyczaj myślimy, że aby śmiać się potrzebujemy pomocy w postaci kawałów, komedii, dobrego humoru lub choćby telefonu do przyjaciela. Hinduski lekarz doktor Kataria postanowił przed 18 laty sprawdzić czy da się śmiać bez pomocy humoru czy za sprawą wewnętrznego postanowienia i okazało się, że tak. Okazało się, że nie potrzeba poczucia humoru by się śmiać, a dzięki prostym, zrozumiałym dla dzieci, dorosłych i seniorów na całym świecie ćwiczeniom wywołującym śmiech, możemy rozwinąć poczucie humoru czyli umiejętność dostrzegania czegoś śmiesznego w każdej sytuacji.

Takie możliwości otwiera joga śmiechu, praktyka, która łączy oryginalne ćwiczenia wywołujące śmiech z ćwiczeniami oddechowymi jogi czyli tzw. pranajamą i relaksacjami. Śmiejemy się w grupie, utrzymując kontakt wzrokowy i dziecięcą jakość zabawy, po kilku chwilach od wywołanego na życzenie śmiechu przechodzimy do naturalnego śmiechu. Joga śmiechu podpiera się badaniami naukowymi, pokazującymi, że nasze ciało nie rozróżnia pomiędzy śmiechem sztucznym a prawdziwym, w obu wypadkach dostaje dużą dawkę tlenu, energii i dobrego samopoczucia.

Joga śmiechu została stworzona w Indiach w 1995 roku przez doktora medycyny Madana Katarię, który wraz z grupą 5 osób, w tym własną żoną Madhuri, utworzył pierwszy klubu śmiechu w parku w Bombaju. Od tego czasu powstały tysiące klubów śmiechu w ponad 70 krajach. Dodatkowo, joga śmiechu jest praktykowana w licznych szkołach i uniwersytetach, firmach i znanych korporacjach, ośrodkach dla seniorów czy grupach samopomocowych dla chorych na raka.

Zalety jogi śmiechu w pigułce:

– dostarcza świeżej dawki endorfin i poprawia nastrój w trybie natychmiastowym
– wzmacnia system immunologiczny i wspomaga samoleczenie się organizmu
– sprzyja lepszej wydajności i kreatywności w pracy dostarczając tlen do organizmu
– ułatwia kontakty społeczne, dzięki wewnętrznej pogodzie ducha, którą daje ta praktyka łatwiej przyciągnąć znajomych i przyjaciół
– pozwala przejść ze śmiechem przez wyzwania, które nam stawia życie, daje więcej spokoju i dystansu, otwiera nasze umysły i serca na nowe rozwiązania.

Warsztat poprowadzi: SONY DSC Piotr Bielski

certyfikowany nauczyciel jogi śmiechu, który swoje kwalifikacje zdobył u źródła, czyli u doktor Katarii,
w Indiach.

Termin:

15 czerwca 2013, sobota, godzina 16.00 – 18.00

Koszt:

40 złotych

Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest zgłoszenie mailowe lub telefoniczne potwierdzone równoczesnym opłaceniem warsztatu w wysokości 40 złotych.

Wpłaty prosimy kierować na konto ośrodka z dopiskiem: :”Joga śmiechu”.

konto ośrodka:
Alicja Chlasta
Deutsche Bank
05 1910 1048 2944 2902 8705 0001

Pod uwagę brane są tylko zgłoszenia potwierdzone wpłatą.

Miejsce: Warszawa, ul. Bracka 18 lok. 70