nagłówek

Czy we mnie żyje clown ?

Termin: 20 – 21 kwietnia 2013
Miejsce: Warszawa
Prowadzi: Joana Barbosa

Warsztat jest wprowadzeniem do techniki clowningu. Poprzez ćwiczenia, improwizację i zabawy dowiemy się czym tak naprawdę jest najmniejsza maska świata, czerwony nos. Podczas warsztatu będziemy starali się odnaleźć swoje wewnętrzne dziecko i poszukamy własnej ścieżki do świata komedii.

Od strony technicznej dowiemy się także jak i kiedy używać odpowiednich elementów- muzyki, tańca, odpowiedniego stroju i odpowiedniej mowy ciała, żeby skonstruować spójne clowningowe przedstawienie.

Technika clowningu uczona przez Joanę Barbosę bazuje na metodzie Jacques Lecoq’a, którą ten opracował w latach 60 we Francji. Podczas ćwiczeń ze swoimi studentami, reżyser i jednocześnie założyciel ECOLE de JACQUES LECOQ (Paryż) zorientował się że osobiste słabości każdego z nas mogą zostać przetransformowane i manifestować się jako ogromna siła. To podejście stało się kluczem jego sposobu nauczania clowningu- poszukiwanie unikalnego, personalnego clowna, który drzemie w każdym z nas. W tej metodzie marginalnie nawiązuje się do klasycznego cyrkowego clowningu. Przy tego rodzaju nauczaniu uczestnik warsztatu, student ma całkowitą wolność doświadczania czerwonego nosa po swojemu, co pomoże mu wydobyć swoją wrodzoną naiwność i delikatność.

Analiza i poszukiwanie swojego wewnętrznego clowna zaczyna się poprzez otwarcie się na swoją śmieszną, a nawet absurdalną stronę. W odróżnieniu do innych teatralnych terytoriów, w clowningu nie istnieje określona postać, którą mamy odtworzyć- postać musimy znaleźć w sobie. Im mniej stawiamy oporu, im mniej staramy się kogoś odgrywać, tym więcej jest w nas otwarcia i pojawia się gotowość by zaskoczyć samego siebie, by przyjrzeć się sobie wraz ze swoimi słabościami. W tych momentach manifestuje się nasz clown. Kiedy uczestnik wkracza na scenę mając na sobie mały czerwony nos, jego twarz wyraża całkowitą otwartość, bez potrzeby użycia systemów obronnych.

PROGRAM:
– relacja pomiędzy uczestnikiem a czerwonym nosem
– poszukiwanie wewnętrznego clowna poprzez mowę ciała, gesty, chód, działania
– technika “take” i “double take”
– czym jest improwizacja?
– praca w grupie: jak naprawdę słuchać?
– relacja pomiędzy clownem a obiektem
– komiczny sposób wejścia na scenę i zejścia ze sceny
– poszukiwanie stroju clowna

DO KOGO ADRESOWANY JEST WARSZTAT:

Do każdego kto jest zainteresowany techniką clowningu, kto czuje potrzebę przyjrzeć się sobie, odnaleźć w sobie nieznane pokłady komedii.

Prowadząca: Joana Barbosa

Joana Barbosa pochodzi z Brazylii, z wykształcenia psycholog, aktorka, reżyser i nauczyciel teatralny. W 2009 zdobyła dyplom Londyńskiej Szkoły Teatralnej opartej o metodę Jacquesa Lecoqa- London International School of Performing Arts (LISPA) . Studiowała sztukę clowningu i teatru fizycznego z najbardziej liczącymi się nauczycielami tych dziedzin na świecie, takimi jak: Philippe Gaulier (Francja), Cie Philip Genty(Francja),Thomas Pratki(Niemcy), Chacovacci(Argentyna) and Cia Sunil (Włochy).

Do tej pory prowadziła kursy clowningu, aktorstwa teatru fizycznego i maski neutralnej w wielu instytucjach w Brazylii, między innymi w Centre of Movement Deborah Colker (Rio de Janeiro), Viga Espaço Cênico (São Paulo) i  Galpão Cine Horto (Belo Horizonte). Na co dzień uczy aktorstwa w Escola Nacional do Teatro (São Paulo). W 2012 roku wyreżyserowała “Clowd Clown”- sztukę jej  autorstwa z którą zjeżdża Brazylię. W 2013 roku będzie kontynuować uczenie w Brazylii, w kwietniu również w Szwajcarii.

Termin:

20 – 21 kwietnia 2013

sobota: 14.00 – 20.00
niedziela: 14.00 – 17.00

Koszt:

350 złotych

Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest zgłoszenie mailowe lub telefoniczne potwierdzone równoczesną wpłatą zaliczki w wysokości 150 złotych.
Wpłaty prosimy kierować na konto ośrodka z dopiskiem: :”Clowing”.

konto ośrodka:
Alcha Ośrodek Rozwoju Osobistego Inteligo PKO BP
50 1020 5558 1111 1355 6440 0058

Pod uwagę brane są tylko zgłoszenia potwierdzone wpłatą.

Swoje uczestnictwo wraz z wpłatą można wycofać do 1 tygodnia przed zajęciami.
Po tym terminie wpłata przepada bez możliwości przeniesienia jej na inny termin.

Miejsce:

dobrzemitu
Warszawa, ul. Bracka 18 lok. 70