nagłówek

Wzmocnij swój kręgosłup

Termin: 5 kwietnia 2014, godz. 10.30 – 13.30
Miejsce: Warszawa
Prowadzący: Mariusz Sroczyński

Warsztat adresowany jest do osób, które chcą:

  • zadbać o swój kręgosłup,
  • wzmocnić jego kondycję,
  • przynieść mu ulgę w dolegliwościach spowodowanych siedzącym trybem pracy, małą ruchliwością,
  • zmienić złe nawyki postawy,
  • poprawić prawidłowe ustawienie kręgosłupa,
  • wzmocnić cały obszar mięśni, ścięgien i więzadeł wzdłuż kręgosłupa,
  • poprawić jego elastyczność oraz drożność energetyczną,
  • poznać ćwiczenia łatwe do zastosowania w ciągu dnia, a przynoszące dużą ulgę w sytuacjach przeciążenia.

Chroniczne napięcia w plecach, ból i zwyrodnienia kręgosłupa to plaga naszych czasów. Badania pokazują, że cierpi z tego powodu ponad 40% Polaków. Problemom tym towarzyszą także bóle i zawroty głowy, nerwowość, bezsenność, zaburzenia widzenia itd. Lekarze twierdzą nawet, że aż 60% chorób ma swoje źródło w złym stanie kręgosłupa.
Dolegliwości kręgosłupa to bez wątpienia obok choroby wieńcowej, nadciśnienia, miażdżycy i otyłości jedne z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Tym bardziej, że nie traktujemy go najlepiej, stale przeciążamy i co gorsza, nie mamy pomysłu jak mu pomóc.

Zajęcia, które proponujemy kryją kilka zestawów ćwiczeń opartych na chińskich ćwiczeniach zdrowotnych, które mają poprawić kondycję naszego kręgosłupa, jego prawidłowe ustawienie, elastyczność, drożność energetyczną oraz wzmocnić cały obszar mięśni, ścięgien i więzadeł, które go utrzymują.

Poznamy tutaj trzy kategorie ćwiczeń:
– ćwiczenia poprawiające ustawienie ciała, czyli korygujące postawę
– ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie tułowia i kręgosłupa
– ćwiczenia uelastyczniające kręgosłup

Prowadzący:048

Mariusz Sroczyński – kwalifikowany nauczyciel Taijiquan,  założyciel i dyrektor Szkoły “TAI CHI”. Zagadnieniami Taiji i Qigong zajmuje się od 1988 roku, a sztukami walki jeszcze dłużej. Ćwiczył m.in. karate Kyokushin i Aikido. Z wykształcenia jest plastykiem o specjalnościach  tkactwo artystyczne, malarstwo teatralne, dekoratorstwo wnętrz. Siedem lat spędził w świątyniach hinduistycznych jako mnich i przez wiele lat praktykował medytacje według tradycji wedyjskiej.

Oficjalne międzynarodowe i krajowe kwalifikacje do prowadzenia zajęć zdobył w 2001 roku. Uczył się u największych mistrzów, w tym: Mistrza Yang Jwing Minga  – styl Yang i Qigong (od 1993 roku), Mistrza Chen Xiao Wanga – styl Chen (od 2001 roku), Mistrza Liu Wan Kuna – styl Huleijia (w 2005 roku), Mistrza Howarda Choya – styl Yang i Qigong (od 2005 roku), Mistrza Sam China – styl I-Liq Chuan (od 2008 roku), Mistrza Richarda Wonga – styl Lao Yang (od 2008 roku). Uczestniczył w wielu warsztatach stylu Chen, Wu, Yang prowadzonych przez zaawansowanych adeptów Taiji z kraju i zagranicy. Zdobywał medale na Mistrzostwach Kung Fu i zdawał egzaminy przed międzynarodowymi komisjami nadzorującymi poziom umiejętności Taiji. Posiada IV stopień szkoleniowy z Taijiquan według organizacji YMAA oraz III stopień szkoleniowy I-Liq Chuan.
Pod jego opieką powstawały i rozwijały się oddziały szkoły w Lublinie, Olsztynie, Białymstoku. Obecnie ćwiczy u niego kilkaset osób w kilkunastu grupach tematycznych, w tym lekarze, terapeuci, bioterapeuci, psychologowie, artyści, ludzie młodzi i starsi, zdrowi i chorzy. W swojej szkole naucza tradycyjnego stylu Yang Taijiquan, stylu I-Liq Chuan (mentalno-fizyczna sztuka walki) oraz Lao Yang (sekretny przekaz Taiji rodziny Yang).

Cena:

170 złotych

Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest zgłoszenie mailowe lub telefoniczne potwierdzone wpłatą zaliczki rezerwującej miejsce w wysokości 80 złotych.

konto ośrodka:
Alicja Chlasta
Deutsche Bank
05 1910 1048 2944 2902 8705 0001

Pod uwagę brane są tylko zgłoszenia z dokonaną opłatą za warsztat.

W przypadku rezygnacji tydzień przed zajęciami  wpłata przepada bez możliwości przeniesienia jej na inny termin.

Kręgosłup

Kręgosłup to jedna z najważniejszych części organizmu, ruchoma oś naszego ciała, wokół której skupiają się wszystkie inne części kośćca. Zbudowany jest z kręgów, między którymi znajdują się elastyczne krążki, zwane dyskami. Podstawową funkcją kręgosłupa poza scalaniem całego układu kostnego i utrzymywaniem naszej pionowej pozycji jest przenoszenie obciążeń, zarówno statycznych, jak i powstających w czasie ruchu (w pewnych pozycjach dochodzących nawet do 300 kg). Według medycyny chińskiej kręgosłup to główna droga przepływu Qi – życiodajnej energii, która wypełnia cały wszechświat, także nas. Przez kręgosłup biegną główne kanały energetyczne, z których energia rozprowadzana jest do całego ciała. Problemy z kręgosłupem zaburzają jej prawidłowy obieg, a w efekcie pracę organów wewnętrznych, osłabiając ciało i ducha.

Bóle kręgosłupa

Kręgosłup jest więc osią konstrukcji naszego ciała zarówno na planie fizycznym, jak i energetycznym. Na planie fizycznym bóle kręgosłupa związane są m.in. z bólami mięśni, które mają go utrzymywać w poprawnej postawie, wzmacniać i chronić, a których przyczepy są umiejscowione na jego osi. Mięśnie te (słabe z powodu braku ruchu i źle zaangażowane z powodu niewłaściwej postawy) spinają się, kurczą, ostatecznie odmawiają posłuszeństwa i bolą. Z tymi bólami można sobie poradzić stosunkowo łatwo: relaks, masaż, gorąca kąpiel. Trochę trudniej jest w przypadku bólów układu kostnego. Główną ich przyczyną są pojawiające się wraz z wiekiem fizjologiczne zmiany zwyrodnieniowo-zniekształcające, następstwa nie leczonych w porę wad postawy oraz tryb życia. W ten sposób kręgosłup buntuje się przeciwko brakowi ruchu, dźwiganiu ciężarów, nadwadze, złemu odżywianiu. Najbardziej obciążony i najczęściej chorujący jest odcinek lędźwiowy. Dodatkowo bardzo niekorzystna dla układu kostnego jest nadwaga. Każdy dodatkowy kilogram masy ciała to obciążenie odcinka lędźwiowo-krzyżowego o 8 kg. Ponadto osoby otyłe z natury rzeczy są mniej ruchliwe, a brak ruchu osłabia ich muskulaturę, która przestaje być bezpieczną osłoną dla kręgosłupa.

Przeciwdziałanie

Problem wydaje się dość złożony. Tymczasem naprawdę wystarczy kilka minut dziennie, aby poczuć nową jakość życia, zapomnieć o napięciu i bólach. Warunek jest jeden – ponieważ nasz kręgosłup lubi ruch, trzeba o niego dbać i zapewniać mu regularną dawkę fizycznej aktywności.
Nie warto tłumaczyć się brakiem czasu, ponieważ zignorowanie problemu wróci do nas dużo silniej. Na przeciwdziałanie problemom związanym z kręgosłupem nigdy nie jest za późno. Dzięki odpowiednim zachowaniom można natomiast zahamować procesy zwyrodnieniowe, skorygować wrodzone lub nabyte wady postawy, zwiększyć elastyczność mięśni, wiązadeł oraz całego kręgosłupa, tym samym likwidując dolegliwości, a przynajmniej wydatnie je zmniejszając.
Poniższe ćwiczenia to tylko kilka minut dziennie i można je wykonywać nawet w pracy. Mogą one zmniejszyć napięcie pleców, ramion i barków, poprawić koordynację ruchową, krążenie energii, krwi i płynów ustrojowych, rozciągnąć klatkę piersiową (co pogłębia oddech) i rozciągnąć tułów (to z kolei jest świetny masaż dla narządów wewnętrznych).
Dbając o kręgosłup zyskujemy jeszcze jedno – wyprostowana sylwetka dodaje nam pewności siebie i zwiększa umiejętność radzenia sobie z rzeczywistością.

Skąd biorą się problemy z kręgosłupem

Współczesny tryb życia powoduje, że kręgosłup jest zmuszany do działania w wyjątkowo nieprzyjaznych warunkach. Codziennie powtarzamy identyczne ruchy, na wiele godzin zastygamy w jednej pozycji, garbimy się, przekrzywiamy ciało w jedną stronę. Jednak przede wszystkim ciągle siedzimy – przed komputerem, telewizorem, w samochodzie. Wówczas kręgi narażone są na ogromne przeciążenie. Dla przykładu: jeśli leżymy, nacisk na krążek międzykręgowy, usytuowany między trzecim a czwartym kręgiem lędźwiowym wynosi 25 kg, w pozycji siedzącej z wyprostowanymi plecami nacisk ten zwiększa się do 140 kg, gdy pochylimy się nieco do przodu – już około 175 kg, przy głębszym pochyleniu – 250-270 kg.
Brak ruchu, siedzący tryb życia powodują coraz mniejszą ruchomość kręgosłupa, prowadzącą do zmian zwyrodnieniowych i osłabienia wszystkich mięśni. Coraz bardziej osłabiony i wygięty poddawany jest coraz większym przeciążeniom, które przenoszą się na coraz to inne części, a jego dysfunkcja cały czas postępuje.
Dodatkowo kręgosłup źle znosi stres – pod jego wpływem dochodzi bowiem do ciągłego napięcia i przykurczy mięśni stabilizujących, czyli tych, które go podtrzymują.
Jednocześnie brak nam aktywności mięśni dynamicznych, kiedyś używanych do ucieczki, walki, biegu, czy po prostu urozmaiconej pracy fizycznej. W efekcie pewne grupy mięśni obkurczają się, przytrzymując kręgosłup w nienaturalnej pozycji. Najpierw pojawiają się drobne zwyrodnienia, z czasem poważne skrzywienia, a zaraz za tym przychodzi chroniczny ból. Poza bólami kręgosłupa mogą występować bóle wtórne, głowy, uszu, brzucha czy w klatce piersiowej. Dawniej bóle te nękały głównie ludzi w podeszłym wieku, obecnie coraz częściej także młodych, a nawet dzieci, które zamiast biegać czy uprawiać sport, siedzą przed telewizorem, przy komputerze albo godzinami garbią się nad stołem itp.

Przyczyny powstawania problemów z kręgosłupem:

Problemy z kręgosłupem pojawiają się najczęściej z powodu, np.:
– wrodzonej wady postawy
– wypadków
– stanów zapalnych
– porażeń
Ale też z powodu:
– napięcia
– złych nawyków ruchowych
– stresu
– jednostronnego obciążenia
– zmiany struktury kręgosłupa – krążków międzykręgowych
– braku ruchu
– braku równowagi mięśniowej
– nadwagi
Powstaje wtedy spirala problemów z kręgosłupem:
– brak ruchu (nieprawidłowe nawyki ruchowe)
– brak chęci (bierność)
– stres, zdenerwowanie
– dolegliwości psychosomatyczne

Ogólne wskazówki dotyczące dbania o kręgosłup

To nie jest trudne, wymaga tylko obserwowania swoich codziennych przyzwyczajeń. W zamian za to nasze ciało na pewno nam się odwdzięczy.

1. Ruszaj się. Twoje ciało żyje w ruchu. Wykorzystuj codziennie wszystkie możliwości ruchu.
2. Koryguj swoją postawę w każdej sytuacji kiedy tylko sobie o tym przypomnisz. Utrzymuj ją pionowo.
3. Siedź dynamicznie – zmieniaj często pozycję siedzenia, wstawaj, wykonuj nieskomplikowane ćwiczenia, przeciągaj się.
4. Gdy stoisz trzymaj prostą, poprawną postawę i zawsze lekko zgięte kolana.
5. Nie garb się i nie przekrzywiaj na boki.
6. Chodząc – trzymaj się prosto.
7. Śpij – leżąc płasko, najlepiej na wznak lub na boku z nogami zgiętymi w kolanach.
8. Podczas schylania przykucaj.
9. Ostrożnie podnoś ciężary – nie garb się, trzymaj ciężar blisko ciała.
10. Często odpoczywaj np. leżąc na płaskiej powierzchni i relaksuj plecy.
11. Oglądaj telewizję lub czytaj książkę – w pozycji półleżącej.
12. Ćwicz, żeby utrzymać mięśnie w sprawności i sile.
13. Ukształtuj korzystniej dla kręgosłupa swoje otoczenie w domu, w pracy.

Ważne

Proszę pamiętać, dbanie o kręgosłup jest łatwiejsze i wymaga dużo mniej wysiłku niż nam się wydaje. Dotyczy to jednak zmiany nastawienia, zachowania oraz świadomości tego co robimy i co dzieje się z naszym ciałem (kręgosłupem).

Materiał opracował: Mariusz Sroczyński dyrektor Szkoły Taijiquan.

Uwaga: Materiał niniejszy jest uzupełnieniem kursu i sam w sobie nie wyczerpuje tematu. W razie wątpliwości związanych z ćwiczeniami prosimy o skonsultowanie się z osobą prowadzącą zajęcia. W przypadku wątpliwości co do stosowania ćwiczeń związanych z jakimkolwiek stanem chorobowym kręgosłupa i w każdym innym przypadku, gdy chodzi o zdrowie, należy skonsultować się z lekarzem lub rehabilitantem. Autor materiału nie jest w żaden sposób odpowiedzialni za ewentualne urazy mogące powstać przy samodzielnym i niezgodnym ze wskazówkami wykonywaniu powyższych ćwiczeń.