nagłówek

Kuchnia indyjska – przyprawowy zawrót głowy

Termin: 12 października 2015, godz. 18.00 – 21.00
Miejsce: Warszawa, Bemowo, ul. Dostępna 24
Prowadząca: dr Garima Khajanchi z Indii

Warsztat będzie tłumaczony na język polski.

W Indiach je się wszędzie w restauracjach, na ulicach, peronach, pociągach, autobusach na plażach, trawnikach a nawet w muzeach. Szykowanie i spożywani posiłków jest jednak obwarowane wieloma nakazami związanymi z religiami panującymi w tym kraju.

Indie pachną masalą – mieszanką orientalnych ziół, korzeni i nasion, która nadaje smak niemal wszystkim hinduskim potrawą. Jej skład zależy od nastroju kucharza, który ma do wyboru całe bogactwo zapachów i smaków. Miesza się kolendrę, kumin, kardamon, cynamon, goździki, imbir, czarny pieprz, gałkę muszkatołową i oczywiści pokruszone strączki chili. Mieszanki są przygotowywane w kamiennych moździerzach albo rozgniatane specjalnym kamiennym wałkiem. Przyprawy miesza się i miele na bieżąco w miarę potrzeby.

My przygotujemy garam masalę – mieszankę rozgrzewającą najbardziej znany miks przypraw lubiany zwłaszcza na północy Indii. Mieszanka składa się z nasion, kolendry, kuminu, kopru włoskiego, czarnego pieprzu i goździków.
Curry czy Kari ? Curry to warzywa, mięso lub ryby w sosie, a kari to mieszanka przypraw dodawana do potraw. Każdy region, stan, a nawet miasto w Indiach wypracowało sobie własne przepisy na sosy. Ugotujemy curry z warzywami na bazie mleka kokosowego, powszechnie stosowanego na południu Indii.
1555439_847300398683530_7989584676112524365_n

Indie są największym na świecie producentem soczewicy i jednym z trzech potentatów ryżowych.
W Indiach uważa się że w ziarnie ryżu mieści się cały wszechświat. Najlepszy ryż na świecie to basmati ugotujemy aromatyczny ryż z przyprawami; kuminem , liściem laurowym i goździkami. Dal czyli soczewica(czasami tak określa się wszystkie rośliny strączkowe) zmienia się w zależności od części Indii i fantazji kucharza. Jest podstawowym posiłkiem każdego hindusa, najsmaczniejsza to żółty dal z pomidorami lub szpinakiem.

Indyjska słodycz to słodycz do potęgi. Każdy słodki przysmak to bomba kalorii, zapachów, tłustości. Robi się je głównie z mleka, cukru, owoców i orzechów., aromatyzuje korzeniami i macza w syropach, my będziemy rozkoszować się halawą z marchewki.

Na zakończenie posiłku filiżanka aromatycznego Czju !

Potrawy które ugotujemy:

Zupa ze szpinaku
Shahi Panner – (ser w sosie pomidorowo – cebulowym)
Naan – (indyjski chleb)
Aloo ka Parantha – (placki faszerowane pastą z gotowanych ziemniaków)
Kheer – (deser z mleka i ryżu)
Pulao – (ryż z warzywami)

Podczas warsztatu zaprezentujemy sari – tradycyjny strój kobiety w Indiach.
Żeńska część zespołu warsztatowego będzie mogła je przymierzyć!

Prowadząca:

dr Garima Khajanchi

Garima

Dr Garima Khajanchi pochodzi z Indii. Jest lekarką medycyny ajurwedyjskiej. Uczennica dr Partapa Chauhana, od 10 lat pracuje jako lekarka w klinice Jiva Ayurveda. Prowadzi kursy i szkolenia z zakresu ajurwedy w Indiach, Nepalu i Polsce. Uwielbia gotować! Jest to jej wielką pasją, którą realizuje w wolnych chwilach.
Bardzo cieszymy się, że w tym nawale pracy, podróży i wykładów dr Garima zatrzymała się na małą chwilę w ośrodku Alcha, aby zaprezentować Państwu kuchnię indyjską.

Cena:

220 złotych

Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest zgłoszenie mailowe lub telefoniczne potwierdzone wpłatą zaliczki rezerwującej miejsce w wysokości 70 złotych.

Wpłatę prosimy kierować na konto ośrodka z dopiskiem: „Kuchnia indyjska”.

Przyjmujemy tylko zgłoszenia potwierdzone wpłatą.
W przypadku jej braku w ciągu 7 dni od daty dokonania rezerwacji miejsce zostanie anulowane.

konto ośrodka:
Alicja Chlasta
Deutsche Bank
05 1910 1048 2944 2902 8705 0001

Pozostałą kwotę należy opłacić w dniu warsztatu u organizatorki.

Swoje uczestnictwo wraz z wpłatą można wycofać do 2 tygodni przed zajęciami.
Po tym terminie wpłata przepada bez możliwości przeniesienia jej na inny termin.